Rozwój czy stagnacja?

Wydawać by się mogło, że w zakresie konstrukcji mechanicznej stacjonarnych komputerów osobistych padło już, przynajmniej na razie ostatnie słowo. Pomyślmy bowiem: od ponad 5 lat na naszych biurkach królują obudowy typu desktop, minitower lub slim, w których wnętrzach wciąż znajdujemy, płytę główną, jakieś karty rozszerzeń itd., itp.

Wydawać by się mogło, że w zakresie konstrukcji mechanicznej stacjonarnych komputerów osobistych padło już, przynajmniej na razie ostatnie słowo. Pomyślmy bowiem: od ponad 5 lat na naszych biurkach królują obudowy typu desktop, minitower lub slim, w których wnętrzach wciąż znajdujemy, płytę główną, jakieś karty rozszerzeń itd., itp.

Co gorsza, od ponad roku większość użytkowników czeka na znaczny spadek ceny procesora Pentium, a z rynku w międzyczasie "wypadają" kolejne modele np. AT286, 386SX czy DX. W tej sytuacji oferta nowoczesnego sprzętu zdaje się zawężać, a producenci, chcąc ją uatrakcyjnić pracują pełną parą nad coraz wygodniejszymi i łatwiejszymi w konserwacji oraz dalszej rozbudowie konstrukcjami.

Dzisiejszym gościem naszego kącika jest efekt tego typu poszukiwań - rodzina komputerów OptiPlex produkowana przez znaną, amerykańską firmę DELL.

Procesory i grafika

Komputery DELL OptiPlex wyposażane są standardowo w programowalny flash-BIOS, procesory od i486SX/25 MHz (modele 425/MX lub s/L) do i486DX2/66MHz (modele 466/MX lub /L), montowane na płytach typu upgradable, co oznacza, że w przyszłości będzie możliwa instalacja na nich procesora Pentium Overdrive. Kolejnymi cechami tej rodziny jest wykorzystywanie zintegrowanych sterowników IDE, pracujących w trybie transferu bloku danych do obsługi twardego dysku, złącz szyny lokalnej VLB oraz współpracujących z nimi graficznych SVGA, które pozwalają uzyskać standardowo rozdzielczość 1024x768x16 kolorów, a po rozbudowie ich pamięci do jednego (w modelach /L) lub dwóch megabajtów (w modelach /MX) nadają się do prac w trybach 1280x1024x256 lub więcej kolorów.

Nie muszę chyba dodawać, jak wielkie znaczenie ma takie udogodnienie w przypadku wzrastającej w piorunującym tempie przewagi systemów graficznych nad środowiskami znakowymi. Tym bardziej, że następną, zasługującą na uwagę cechą rodziny OptiPlex są opcje rozbudowy wszelkich rodzajów pamięci, w tym najważniejszej bodaj z nich, czyli pamięci operacyjnej, co w połączeniu z dużą elastycznością konstrukcji czyni te komputery naprawdę uniwersalnymi.

Opcje rozbudowy pamięci

Montowaną w OptiPlexach pamięć możemy, w przeciwieństwie do większości spotykanych na naszym rynku płyt głównych wzbogacać w opisywanych modelach daleko więcej ponad standardowe 4MB. Według informacji producenta rozbudowa RAM może sięgać aż do szokującej może dziś, lecz kto wie, co będzie jutro, granicy 64 MB, (pożyteczne w przypadku np. Windows NT). Nie inaczej też, a przecież podobnie wygląda typoszereg oferowanych nam dysków twardych (zaczynający się od 120 MB, zaś kończący na 1GB, pod warunkiem zakupienia opcjonalnej karty sterownika SCSI), rodzajów napędów dyskietek 1,2-2,88 MB, (w tym tzw. dual drive, czyli "dwudyskietkowych" stacji), streamerów (80MB-525MB) itd.

Karty, karty

Na tym wcale nie kończą się możliwości rozbudowy konfiguracji tych komputerów. Do najnowszych OptiPlexów możemy bowiem dołożyć w przyszłości: dodatkowe 2 złącza VLB, trzy (model /L) lub pięć (model /MX) kart rozszerzających standardu , kolejne trzy urządzenia pamięci masowej oraz 128 kB zewnętrznego cache. Jak na wymiary 42x41x10 w przypadku modeli L, czy tylko o 5 cm od nich wyższych modeli MX jest to naprawdę sporo. W dodatku większość czynności, takich np. jak otwarcie obudowy lub montaż udaje się wykonać bez konieczności używania śrubokręta.

Zabezpieczenia

Jak przystało na urządzenia wyższej klasy, opisywane dziś komputery są w różnoraki sposób zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Protekcja obejmuje w nich bowiem nie tylko dostęp do programu konfiguracyjnego, którego uruchomienie zostało obwarowane za pomocą hasła, ale również zabezpieczenia przed wykorzystywaniem stacji dyskietek, portów szeregowych oraz portów równoległych, co jest niewątpliwie cechą przydatną w przypadku korzystania z lokalnych lub rozległych sieci.

Monitory

Na zakończenie warto także wspomnieć o peryferiach. Uzupełnieniem opisywanych dziś zestawów są wysokorozdzielcze i zarazem niskoradiacyjne (MPR, II) monitory DELL-a o przekątnych od 14-21" z płaskim kineskopem. Pozwalają one w pełni wykorzystać zalety firmowych adapterów graficznych, a najciekawszą wśród nich konstrukcją wydaje się być model UltraScan 17FS, gwarantujący przy rozdzielczości 1280x1024 pracę w trybie NI. Swoją drogą ciekawe, że coraz częściej słyszy się, iż tego rozmiaru ekran preferowany jest za oceanem do biurowej pracy w środowiskach graficznych.

Czyżby nadchodził zmierzch nieśmiertelnych 14-tek czy też jest to tylko kolejna moda? Niezaprzeczalnie jednak powierzchnia ekranu roboczego takiej właśnie konstrukcji jest blisko o 100% większa niż tradycyjnej jednostki VGA, więc chyba nie są to fanaberie.

Software, serwis i gwarancja

Przejdźmy teraz do oprogramowania. Dla komputerów w z rodziny OptiPlex możemy wybrać jeden z następujących systemów operacyjnych: MS DOS 6.0, 3.1 PL, SCO Unix 3.2.4, IBM OS/2 lub DELL Unix System V Release 4. Co się zaś tyczy pewności zakupu, komputery firmy DELL sprzedawane są standardowo z 12-miesięczną gwarancją. Nie jest to może wiele, lecz zważywszy, że można przedłużyć opiekę producenta nad nimi do lat czterech (tzw. program Select Care) oraz wybrać sposób prowadzenia serwisu (za dodatkową opłatą), ich zakup wydaje się być dobrą inwestycją w przypadku wymagających klientów. Firma DELL zresztą szczyci się tym, iż zapewnia jeden z najlepszych serwisów w branży komputerowej na świecie. Swoją drogą ciekawe, co na to np. HP, IBM, czy Compaq? Niezaprzeczalnie jednak jej oferta w tym względzie godna jest uwagi i propagowania.


TOP 200