Rozwój Office 365, koniec z OpenOffice

Tylko w modelu open source

Tymczasem przedstawiciele koncernu Oracle poinformowali, że firma wycofuje się ze sprzedaży komercyjnych licencji na oprogramowanie biurowe pakietu Open Office. Projekt OpenOffice.org ma być rozwijany wyłącznie na zasadach open source. Do tej pory nie ujawniono jednak informacji dotyczących organizacji prac rozwojowych, ich finansowania, praw przysługujących posiadaczom komercyjnych licencji, a także praw do zastrzeżonych znaków i nazw. Nie podano także żadnych informacji na temat przyszłości zapowiadanej w grudniu ubiegłego roku platformy Cloud Office.

Amerykański gigant stał się właścicielem praw do pakietu OpenOffice na początku 2010 r. wraz z przejęciem firmy Sun Microsystems. Jednak już we wrześniu 2010 r., w ramach protestu przeciwko działaniom władz Oracle, z projektu OpenOffice.org wyodrębniony został alternatywny projekt LibreOffice. Od tego czasu rozwój niezależnego oprogramowania bazującego na kodzie źródłowym pakietu OpenOffice koordynuje wspierana m.in. przez firmy Google i Red Hat organizacja The Document Foundation. Przedstawiciele tej organizacji wyrażają nadzieję, że decyzja kierownictwa Oracle pozwoli na połączenie projektów OpenOffice i Libre Office. Wcześniej mówiło się, że kierownictwo Oracle ignorowało żądania członków społeczności open source, co uniemożliwiało nawiązanie skutecznego porozumienia w sprawie dalszego rozwoju projektu OpenOffice.org. Władzom Oracle zarzucano również brak spójnej wizji rozwoju oprogramowania biurowego.

Według nieoficjalnych informacji, decyzja o zaprzestaniu rozwoju i sprzedaży komercyjnej wersji pakietu OpenOffice jest podyktowana niższym od spodziewanego poziomem sprzedaży oraz zamiarem skoncentrowania sił na innych projektach. Przedstawiciele koncernu Oracle zapowiadają jednak zamiar zacieśnienia współpracy z członkami społeczności zajmującej się rozwojem oprogramowania OpenOffice. Deweloperzy, którzy do tej pory angażowali się w rozwój komercyjnej wersji oprogramowania OpenOffice mają aktywnie uczestniczyć w pracach realizowanych w ramach społeczności open source.


TOP 200