Rozwiązanie Netscape'a

Rozwiązanie Netscape'a to wszechstronny serwer dla przedsiębiorstw, który jednak jest słabo zintegrowany z systemem operacyjnym.

Rozwiązanie Netscape'a to wszechstronny serwer dla przedsiębiorstw, który jednak jest słabo zintegrowany z systemem operacyjnym.

Mimo to, oferuje on najbardziej różnorodne narzędzia do administrowania i zarządzania w skali całego przedsiębiorstwa. W zestawie są ponadto programy obsługi serwera bazy danych Oracle, Informix, Sysbase i DB2. Enterprise Server obsługuje również ODBC.

Prosto nie znaczy łatwo

Wdrożenie okazało się trudniejsze niż w przypadku rozwiązań IBM i Apache, chociaż w przypadku Netscape'a nie trzeba było instalować aż tylu części składowych, co dla IIS.

W odróżnieniu od IIS, który obsługuje tylko system Windows NT, Enterprise Server działa w systemie Windows NT i na różnych odmianach Unixa. Ponieważ Enterprise Server zaprojektowano dla wielu platform, nie jest on zintegrowany z sieciowym systemem operacyjnym równie dobrze co IIS.

Serwer Netscape'a jest jedynym produktem, który umożliwia zarządzanie całymi klastrami serwerów WWW . Administrator, zamiast kolejno konfigurować serwery, może zgrupować je w klaster i skonfigurować wszystkie jednocześnie. Replikacja informacji o kontach użytkowników, grupach oraz ich prawach dostępu jest realizowana na bazie protokołu LDAP.

Enterprise Server umożliwia także przydzielanie różnych praw poszczególnym administratorom, co przydatne jest szczególnie w środowisku wieloserwerowym, w którym zazwyczaj kilka osób odpowiedzialnych jest za zarządzanie serwisami WWW.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Rozwiązanie Netscape'a zawiera wyjątkowe oprogramowanie inteligentnych agentów (Intelligent Agents), umożliwiające konfigurowanie ostrzeżeń, np. gdy użytkownik czyta plik poufny. W serwerze oddzielono administrowanie zawartością od konfigurowania serwera. Dzięki temu użytkownicy samodzielnie mogą określać i kontrolować dostęp do własnych dokumentów. Program narzędziowy do administrowania zawartością realizuje kontrolę wersji, blokadę dokumentów oraz administrowanie łączami. Ponadto Enterprise Server obsługuje indeksowanie, jest też wyposażony w wyszukiwarkę, dzięki której użytkownicy mogą przeszukiwać zawartość serwera lub jego indeks.

Oprócz obsługi CGI, JavaScript i Javy, Enterprise Server wyposażono również w interfejs programowania Netscape Server.

Części składowe

Enterprise Server 3.0

Windows NT Server 4.0 z pakietem Service Pack 3

Compaq ProLiant 5000


TOP 200