Rozwiązania chmurowe coraz bardziej dojrzałe

30 dostawców usług i rozwiązań chmurowych ubiega się o tytuł Best in Cloud 2018, przyznawany corocznie w konkursie, organizowanym przez redakcję Computerworld. Zgłoszone rozwiązania oceniane są w 9 kategoriach produktowych. Po konkursowych ankietach widać, że rynek stał się dojrzały, a organizacje wdrażają coraz ciekawsze projekty, wpisujące się w filozofię cloud computingu.

Konkurs Best in Cloud, organizowany przez Computerworld po raz szósty, upowszechnia i promuje najefektywniejsze sposoby wykorzystania technologii cloud. W tym roku podzielony został na dwie ścieżki – konkurs dla dostawców technologii chmurowych oraz dla organizacji, które wdrożyły rozwiązania cloud. Dopisują nie tylko ciekawe rozwiązania zgłaszane przez głównych graczy rynkowych, ale też widać, że cloud mocno wchodzi do specjalistycznych ofert mniejszych organizacji. Pojawiły się też warte uwagi wdrożenia po stronie klienckiej.

W gronie tegorocznych uczestników pojawią się między innymi:

Rozwiązania chmurowe coraz bardziej dojrzałe

Na prośbę zainteresowanych firm przyjmowanie zgłoszeń konkursowych zostało wydłużone przez redakcję o dwa dni, do 19 kwietnia włącznie, ale już teraz możemy uchylić rąbka tajemnicy i pokazać kilka projektów, które trafiły do pierwszego etapu oceny (przypomnijmy, że wyniki konkursu zostaną ogłoszone 22 maja, podczas konferencji Computerworld Best in Cloud).

Zobacz również:

  • SECaaS - czym charakteryzuje się Security as a Service?

Zarządzanie budynkami i inteligentna baza

W konkursowe szranki stają konkretne usługi chmurowe, oferowane na platformach dużych dostawców.

Oracle, który od wielu miesięcy wyraźnie postawił na cloud computing, chwali się Oracle Autonomous Data Warehouse Cloud – pierwszą na świecie usługą udostępniająca bazę danych w chmurze, która samodzielnie działa, zabezpiecza się i naprawia, wykorzystując do tego uczenie maszynowe. Jak zapewnia dostawca, usługa dostarcza wszystkie funkcje analityczne, zabezpieczenia i wysoką dostępność bazy danych Oracle przy jednoczesnym wyeliminowaniu konieczności konfigurowania, dostrajania i administrowania - nawet jeśli obciążenia hurtowni lub wolumeny danych ulegają zmianom. Autonomiczna baza danych nie wymaga żadnych działań administracyjnych ze strony klienta.

Tylko do 19 kwietnia można dołączyć do konkursowej rywalizacji.

Microsoft z kolei pochwalił się kilkoma usługami, jedną z nich jest platforma Microsoft Teams do komunikacji grupowej dla zespołów. Aplikacja umożliwia komunikowanie się za pośrednictwem czatu, telekonferencji głosowych i video oraz konwersacjom w grupach, również pozwala na zachowywanie oraz współdzielenie plików. Aplikacja jest zintegrowana z pakietem Office 365 i pozwala na współpracę wewnątrz firmy jak również umożliwia włączenie do współpracy osoby spoza organizacji. Usługa jest bezpieczna, chroniona zabezpieczeniami klasy korporacyjnej.

Mniejsze organizacje również mają sporo do pokazania. UseCrypt Safe firmy UseCrypt (Cryptomind) to autorska aplikacja, pozwalająca na eliminację ryzyka związanego z nieautoryzowanym dostępem do danych. UseCrypt Safe gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa, dzięki wykorzystaniu certyfikowanych algorytmów i protokołów kryptograficznych. Rozwiązanie jest zgodne z wymogami RODO (m.in. szyfrowanie danych osobowych, bezpieczna archiwizacja danych, ochrona transferu danych czy ochrona urządzeń).

Białostocki SoftwareHut zgłosił projekt Zonifero, wspierający pracę Office oraz HR managerów, zarządców biur oraz całych budynków, pracowników firm czy firmy świadczące usługi na rzecz biura bądź budynku. To system zarządzania między innymi rezerwacjami sal konferencyjnych, strefą hot-desków oraz miejsc parkingowych, wirtualne mapy ze wsparciem lokalizacji osób, powierzchni i urządzeń, komunikacją z serwisem świadczącym usługi na rzecz biura, bądź budynku(firmy sprzątające, ochroniarskie, serwis elektryczny), integrujący się przy okazji z urządzeniami IoT.

Firmy wybierają chmurę

Do konkursu trafiły też ciekawe zgłoszenia od firm, które wdrożyły usługi cloudowe.

Jednym z nich jest projekt Circle K Europe, polegający na przeniesieniu Enterprise Resource Planning, Business Intelligence,Integration oraz Identity Management z Data Center do Oracle Public Cloud. To największy projekt Oracle Public Cloud w Europie. Optymalne zaplanowanie etapów migracji pozwoliło firmie zachować ciągłość działania.

Circle K szeroko sięga po rozwiązania typu cloud i ma w tym spore doświadczenie – na koncie ma już wcześniejsze udane wdrożenia cloudowe oparte na rozwiązaniach AWS czy Microsoft Azure.

WearCo postanowił zgłosić swoje wdrożenie nowej skalowalnej i elastycznej infrastruktury dla platformy e-commerce, którą zaprojektował wraz z 3S Data Center, w oparciu o usługę chmurową, co znacznie obniżyło koszty wdrożenia.

Sieć sklepów Neonet pokazała natomiast swoje wdrożenie systemu klasy Self-Service Business Intelligence (BI) w technologii chmurowej, którego zadaniem jest między innymi dostarczanie w czasie rzeczywistym wyników sprzedażowych oraz kluczowe KPI dla sprzedaży detalicznej z 260 sklepów naziemnych. Innowacja rozwiązania polega na przykład na tym, że tworzenie raportów czy dashboardów odbywa się bez udziału pracowników IT.

Tylko do 19 kwietnia można dołączyć do konkursowej rywalizacji. Ankietę można wypełnić TUTAJ. Zapraszamy dostawców usług i rozwiązań chmurowych, a także organizacje, które efektywnie korzystają z rozwiązań chmurowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200