Rozważna wirtualizacja

Ogólne zalety i korzyści płynące z zastosowania wirtualizacji serwerów są powszechnie znane, ale efektywne wdrożenie tej technologii wymaga specjalistycznej wiedzy, która pozwala na uniknięcie pułapek czekających na specjalistów znających tylko klasyczne architektury systemów IT.

Niewiele było w historii nowych technologii, które tak szybko jak wirtualizacja serwerów zyskały miano podstawowego rozwiązania, niezbędnego praktycznie w każdym centrum danych. Wynikło to z dość oczywistych powodów - korzyści płynące z wirtualizacji serwerów są dość łatwe do wyjaśnienia i przekonujące, zwłaszcza dla dyrektorów finansowych. Choć jednak ogólne zalety wirtualizacji są jasne i zrozumiałe dla każdego specjalisty IT, praktyczne ich wykorzystanie i efektywne wdrożenie tej technologii zależy od wielu szczegółów i wcale nie jest prostym zadaniem. A na projektantów czeka wiele pułapek.

Polecamy Wirtualizacja i cloud computing przyszłości

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

Inaczej niż w klasycznym systemie IT, pojawiają się na przykład dodatkowe koszty zakupu licencji i wsparcia dla hiperwizorów. Instalacja oprogramowania wirtualizacyjnego może też wymagać wymiany serwerów na nowe modele wyposażone w procesory z funkcjami sprzętowego wspomagania wirtualizacji, a także modyfikacji infrastruktury pamięci masowych. Oznacza to koszty, które realnie zmniejszają zyski, jakie można osiągnąć, obniżając liczbę fizycznych serwerów i zajmowaną przez centrum danych powierzchnię, a także rachunki za zużycie energii.

Ale wirtualizacja daje też zupełnie nowe możliwości względnie szybkiej i elastycznej modyfikacji systemu IT i dopasowania go do zmieniających się wymagań biznesowych. Jeśli wzrasta lub maleje ruch i obciążenie generowane przez aplikacje, można odpowiednio włączać lub wyłączać wirtualne serwery, by ich moc przetwarzania uwzględniała te zmiany.

Jedną z ważnych zalet projektów wirtualizacji centrum danych jest konieczność analizy istniejącej infrastruktury IT i w efekcie możliwość eliminacji jej przestarzałych lub zbędnych elementów. W codziennej praktyce taka analiza jest rzadko kiedy realizowana.

Podstawy planowania

Projektując wirtualizację systemu, nie należy zapominać o uwzględnieniu kosztów inwestycji w nowy sprzęt, odpowiedniego przeszkolenia pracowników IT oraz wsparcia technicznego i utrzymania systemu. Z reguły okazuje się, że nie są to wcale małe sumy. Warto zdawać sobie sprawę, że jak w wypadku większości nowych technologii, również wirtualizacja daje korzyści, ale dopiero po pewnym czasie.

Polecamy Wirtualizacja i wysoka dostępność systemu

Ponieważ wdrożenie systemu zwirtualizowanego wiąże się najczęściej z koniecznością zakupu nowych serwerów, z ekonomicznego punktu widzenia inwestycję taką najlepiej zaplanować wtedy, gdy pojawia się potrzeba zakupu nowych komputerów lub wymiana przestarzałego sprzętu.

Na początek dobrze jest obliczyć bieżące zapotrzebowanie na moc chłodzenia i zużycie energii. Najlepiej przy uwzględnieniu indywidualnych serwerów fizycznych. Choć wymaga to sporo pracy, to daje najdokładniejsze wyniki. Porównując te dane z parametrami nowych serwerów, można praktycznie ocenić, czy i jakie obniżenie kosztów związanych z chłodzeniem i zasilaniem jest możliwe do uzyskania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200