Rozszerzony zdalny dostęp

Novell udostępnił nową wersję oprogramowania Nterprise Branch Office, która może być wdrażana zarówno w środowisku NetWare, jak i Linux oraz Windows.

Pakiet Nterprise Branch Office 2.0 zawiera także lokalny serwer pocztowy GroupWise dla oddziałów zamiejscowych, ZENworks dla aplikacji rozproszonych i ulepszone usługi odtwarzania.

Udostępniona w listopadzie 2002 roku wersja 1 Nterprise Branch Office miała na celu zmniejszenie kosztów związanych z uruchamianiem aplikacji w rozproszonym przedsiębiorstwie. Oprogramowanie pracuje na dedykowanym serwerze w oddziałach zamiejscowych i pozwala użytkownikom z tych oddziałów podłączać się do usług plików, zasobów drukowania i poczty, które są centralnie zarządzane.

Zobacz również:

  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Używając protokołu LDAP (Lightweight Directory Access Protocol), Nterprise Branch Office buforuje konta użytkowników z centralnego katalogu przedsiębiorstwa na serwerze oddziałowym - tak więc katalog korporacyjny nie musi bezpośrednio obsługiwać całą sieci. Oprogramowanie, które początkowo pracowało jedynie w środowisku NetWare, wykonuje również bezpieczne składowanie danych przez WAN.

Dodanie serwera pocztowego GroupWise, pozwala użytkownikom na zredukowanie ruchu WAN, ponieważ poczta przeznaczona dla użytkowników z tego samego oddziału nie musi przechodzić przez WAN.

Nterprise Branch Office konkuruje głównie z trzema produktami. Są to przede wszystkim serwery ogólnego użytku Windows 2000 i Windows 2003, które wymagają jednak lokalizowanego składowania oraz produktów NAS zapewniających obsługę usług plików, brakuje natomiast obsługi druku i poczty. Innym jest Citrix, który zakłada całkowitą konsolidację mocy komputerowej w centrach korporacyjnych. Cechą ujemną tego rozwiązania jest to, że jeżeli „padnie” WAN, użytkownicy zostaną odcięci od tych zasobów.

Upakowując usługi plików, druku, pocztę elektroniczna i odtwarzanie w jednym pakiecie, Novell może liczyć na użytkowników poszukujących kompletnych produktów, zamiast kilku technicznie zaawansowanych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200