Rozszerzone gardło serwera

W serwerach Suna zamiast magistrali zastosowano przełącznicę Sun Fireplane.

W serwerach Suna zamiast magistrali zastosowano przełącznicę Sun Fireplane.

Sun Microsystems wprowadził na rynek pierwsze modele serwerów zbudowane w nowej architekturze Serengeti (patrz CW nr 13). Sun Fire 3800, 4800, 4810 i 6800 to pierwsze serwery Suna klasy midrange, które wyposażono w przełącznicę krzyżową Sun Fireplane Interconnect, zamiast klasycznej magistrali, coraz częściej stanowiącej wąskie gardło w komunikacji między procesorami a pamięciami i układami I/O wydajnych serwerów.

Przełącznica zamiast magistrali

Przełącznica Sun Fireplane to odpowiedź Suna na problemy skalowalności serwerów. Rozwiązanie to Sun zastosował wcześniej tylko w Enterprise 10 000, wprowadzonych na rynek przed 6 laty. Podczas gdy inni producenci koncentrują się na zwiększaniu częstotliwości procesorów, inżynierowie Suna zdecydowali się przede wszystkim udrożnić komunikację między poszczególnymi komponentami serwera.

W nowych serwerach instalowane są karty procesorowe, z których każda może być wyposażona w 4 układy UltraSPARC III o częstotliwości 750 MHz i 32 GB RAM (po 8 GB na procesor). Wszystkie procesory i pamięci w ramach jednej karty spina przełącznica CPU Data Switch, umożliwiająca wymianę między pamięciami i procesorami, a także pamięcią podręczną procesorów. Jednocześnie Serengeti wprowadza oddzielne szyny transmisji danych i adresacji, co dodatkowo zwiększa wydaj-ność magistrali komunikacyjnej (choć de facto nie jest to już magistrala).

Przełącznicę Fireplane można porównać do przełącznika sieciowego, w którym równocześnie może być realizowanych wiele transmisji między różnymi portami. Analogicznie tradycyjna magistrala może być porównana do tradycyjnego koncentratora sieciowego, w przypadku którego poszczególne dołączone do niego urządzenia konkurują ze sobą o prawo transmisji. Nominalna przepustowość pomiędzy pamięcią a procesorem w przełącznicy Fireplane wynosi 9,6 GB/s, ale zagregowana przepustowość całej przełącznicy - od 24 GB/s w przypadku maszyny Sun Fire 3800 do 67,2 GB/s - Sun Fire 6800.

Architektura Serengeti umożliwia niemal liniowe skalowanie nowych serwerów i to nawet przy dużej liczbie procesorów. Wynik testu LinPack, określający różnicę wydajności wraz ze zwiększaniem liczby procesorów, wyniósł 23,5 przy zwielokrotnieniu liczby procesorów z 1 do 24.

Plany

Sun pracuje obecnie nad następcą serwera Sun Enterprise 10 000, zbudowanego w architekturze Serengeti. Jego premiera jest przewidywana za pół roku. Standardowo będzie wyposażony w procesory UltraSPARC IV, pracujące z częstotliwością 900 MHz. Serwer ma być skalowany do ponad 100 procesorów i obsługiwać ok. 10-krotnie więcej pamięci niż aktualnie dostępne Enterprise 10 000 (maksymalnie 64 GB).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200