Rozrywka na poprawę humoru

Intel, dotknięty spowolnieniem gospodarczym, szuka pomysłów na pobudzenie rynku.

Intel, dotknięty spowolnieniem gospodarczym, szuka pomysłów na pobudzenie rynku.

Rozrywka na poprawę humoru

Wspólna prezentacja Jima Allchina z Microsoftu (z lewej) i Paula Otellini, dyrektora operacyjnego Intela podczas prezwentacji IDF Fall 2002.

Na jesiennej konferencji Intel Developer Forum 2002 (IDF) nie mogło oczywiście zabraknąć prezentacji systemów korporacyjnych, np. serwerów z prototypami procesorów Itanium 2 Madison. Najwięcej uwagi poświę- cono jednak ofercie dla rynku kon- sumenckiego. Nacisk marketingowy położono na prezentacje skomputeryzowanych urządzeń, które mają być fundamentem "cyfrowego domu przyszłości", i integrację układów do łączności bezprzewodowej w procesorach, dzięki czemu z komputerów będzie można korzystać zawsze i wszędzie. Paul Otellini, dyrektor operacyjny Intela, demonstrował m.in. ReplayTV Portable Video Player - przenośny odtwarzacz wideo wyposażony w dysk i procesor Xscale. Masowa produkcja komputerowego wideo rozpocznie się w przyszłym roku.

"Dwuprocesorowy" desktop

Jeszcze w tym roku na rynku mają się pojawić układy Pentium 4 dla PC umożliwiające pracę wielowątkową (technologia Hyper Threading), dzięki czemu wydajność systemu wzrasta o ok. 30%. Technologia ta została po raz pierwszy wprowadzona przez Intela na początku 2002 r. w układach Xeon. Obecnie ma się pojawić również w standardowych komputerach PC. Podczas IDF odbył się pokaz wydajności dwóch prototypowych komputerów wyposażonych w procesory Pentium 4 z zegarem 3,06 GHz (jeden wykorzystujący Hyper Threading, drugi - nie). Przyspieszenie było widoczne nawet przy wykonywaniu niektórych typowych zadań, takich jak makropolecenia arkusza Excel, skanowanie systemu przez program antywirusowy czy odtwarzanie plików wideo.

Oryginalnym pomysłem na prezentację obecnych możliwości zwiększania częstotliwości procesorów było przedstawienie komputera z Pentium 4, którego zegar był zwiększany aż do momentu zawieszenia systemu. Komputer przestał odpowiadać przy częstotliwości taktowania 4,7 GHz.

Czas na Madison

Madison to kolejna wersja 64-bitowych układów Itanium 2, która ma się pojawić na rynku latem 2003 r. Podczas IDF zaprezentowano wieloprocesorowe serwery NEC i Unisys z Itanium 2, w których bez przerywania pracy wykonywano upgrade polegający na instalowaniu prototypowych procesorów Madison. Nowe układy będą zawierać ok. 500 mln tranzystorów (Itanium 2 ma ich 220 mln). Ich wydajność ma wzrosnąć o co najmniej 30%.

Na konferencji okazało się, że w planach rozwoju architektury Itanium 2 na najbliższe lata Intel nie uwzględnił układów wyposażonych w podwójny rdzeń CPU. Wiadomo natomiast że plany wprowadzania procesorów tego typu mają IBM, Hewlett-Packard i Sun. IBM już zaprezentował serwery z układami Power4 wyposażonymi w podwójny układ CPU. W przyszłym roku mają się pojawić dwurdzeniowe układy HP PA-RISC i Sun UltraSPARC III.

Jak twierdzi Mike Fister, wiceprezes Intela, dwurdzeniowa architektura pojawi się w układach intelowskich najwcześniej ok. 2005 r. Jego zdaniem jej wcześniejsza implementacja dopóty nie będzie potrzebna, dopóki Itanium nie zacznie być szeroko stosowane w dużych serwerach i nie zwiększy się liczba aplikacji wykorzystujących możliwości układów o podwójnym rdzeniu.

Technologia LaGrande

Jak zapowiada Paul Otellini, w drugiej połowie 2003 r. w układach Prescott (nowa generacja Pentium 4 dla PC) zostanie zaimplementowana technologia LaGrande udostępniająca sprzętowe funkcje zabezpieczające dostęp do danych i aplikacji. Ma utrudnić próby włamania do komputera przez hakerów i zapobiec uszkodzeniom wywoływanym przez wirusy. Procesory Prescott będą pierwszymi układami Intela wytwarzanymi przy wykorzystaniu technologii 0,09 µm.

Koncepcja LaGrande jest zbliżona do IBM RapidRestore - funkcji ochrony informacji stosowanej w notebookach IBM. Ma ona m.in. umożliwiać współpracę z oprogramowaniem do ochrony prywatności lub praw autorskich (np. Microsoft Palladium).

Banias

Podczas IDF pokazano procesory Banias dla notebooków. Układy te mają się pojawić na rynku w I kwartale 2003 r. W porównaniu z Pentium 4-M Banias ma istotnie zmodyfikowaną architekturę, zawiera zintegrowane układy do komunikacji bezprzewodowej zgodnej ze standardami IEEE 802.11b/a, ulepszoną wersję technologii redukcji poboru mocy SpeedStep. Radiator wykorzystywany przez nowy procesor ma 2-krotnie mniejsze wymiary i o 60% mniejszą wagę od Pentium 4-M.

Jednocześnie Intel i VeriSign poinformowały o podpisaniu umowy o współpracy, której efektem ma być przystosowanie i integracja systemu podpisów cyfrowych VeriSign Personal Trust Agent w notebookach wyposażonych w procesor Banias. Na razie jednak przedstawiciele Intela nie udostępnili szczegółów, kiedy taki sprzęt pojawi się na rynku i w jaki sposób zostanie zrealizowana koncepcja sprzętowej integracji systemu identyfikacji.

Audio i wideo z PC

Intel poinformował o udostępnieniu niezależnym producentom zestawu narzędzi i wzorcowych projektów ułatwiających tworzenie domowych, cyfrowych urządzeń z funkcjami audio i wideo. Jest to tzw. inicjatywa Extended Wireless PC. Intel zaprezentował m.in. wzorcowy model Digital Media Adapter (DMA), który ma być nowego typu urządzeniem peryferyjnym dla komputerów PC. DMA jest wyposażony w interfejs bezprzewodowy IEEE 802.11b oraz zestaw standardowych gniazd i złączy audio-wideo. Umożliwia on współpracę i wymianę danych między komputerem PC i domowymi systemami audio-wideo oraz odbiornikiem TV.


TOP 200