Rozproszone przetwarzanie i obiekty

Czy Delphi 2.0 pozwala na tworzenie aplikacji do Lotus Notes?

Już nawet w Delphi 1.0 istniała możliwość dołączenia modułu Delphi Link for Lotus Notes, umożliwiającego tworzenie aplikacji dla Lotus Notes. Razem z tym modułem dostarczamy pewną liczbę specjalnych elementów kontrolnych OLE (OCX), działających także w wersji 2.0 i ułatwiających opracowanie aplikacji.

Bazy danych

Jaka jest rola serwera bazy danych InterBase w Delphi 2.0?

InterBase spełnia przede wszystkim rolę lokalnej bazy danych SQL dla środowiska Windows NT i Windows 95. Umożliwia więc opracowanie aplikacji bez połączenia ze zdalną bazą danych; w wersji Delphi Client/Server otrzymuje się serwer bazy danych dla 2 użytkowników, umożliwiający testowanie i uruchamianie aplikacji. Ponadto programista ma szansę wykorzystania unikatowych cech InterBase, takich jak filtry BLOB (Binary Large Objects - duże obiekty binarne), alarmy zdarzeniowe i wsparcie dla macierzy.

Proszę o porównanie InterBase z innymi bazami - Personal Oracle7, Gupta SQLBase, Watcom SQL Server...

Jeżeli porównywać ją z Personal Oracle, to InterBase ma znacznie lepsze właściwości funkcjonalne, gdyż Oracle - produkując Personal Oracle - wyłączał pewne cechy ze swego serwera Oracle7. Ponadto InterBase wymaga do działania znacznie mniej pamięci - Oracle na NetWare potrzebuje 32 MB pamięci; InterBase działa przy 8 MB pamięci. Jest łatwa w instalowaniu i zarządzaniu. W porównaniu z bazami Watcom i Gupty, InterBase jest znacznie bardziej skalowalna i zdolna do obsługi dużych rzeczywistych aplikacji. InterBase jest używana przez wiele firm do obsługi ich wysoko wydajnych, kluczowych aplikacji z dużą liczbą transakcji. Jest to nie tylko prosty, lokalny motor bazy danych: jest to serwer o znakomitej skalowalności. Działa na większości platform unixowych, NetWare, Windows NT i 95.

Internet

Wspomniał Pan, że nastąpi zbliżenie między serwerami bazy danych i webserwerami. Co miał Pan na myśli?

Jeżeli spojrzymy na architekturę dowolnego webserwera, to widać, że wykonując jakieś zapytanie musi on posługiwać się bardzo nieefektywnym interfejsem CGI (Common Gateway Interface). Jeżeli chcemy z przeglądarki WWW wykonać zapytanie, to webserwer musi wystartować nowy proces serwera bazy danych, który otwiera bazę, wykonuje operację poszukiwania, zamyka bazę, zwraca wynik do webserwera, ten zamyka serwer bazy i przesyła wynik do przeglądarki. To rozwiązanie nie nadaje się do obsługi wielu użytkowników. Musimy mieć takie, w którym nastąpi odwołanie między działającymi procesami serwera bazy danych, utrzymuje się otwartą bazę danych i zapewnia dobrą wydajność.

Jeżeli więc Oracle i Informix spełnią obietnicę mówiącą, że webserwer będzie procesem ich serwerów baz danych, to nareszcie pokona się tę barierę wydajności.

Jeżeli zaś stworzymy webserwer oparty na elementach OCX, wykorzystamy go w aplikacji stworzonej za pomocą Delphi, to możemy użyć naszej własnej bazy danych InterBase w celu dostępu do baz danych Oracle, Informix i in. Pozwoli to usunąć ograniczenia związane z korzystaniem z CGI.

Czy Borland zamierza zmienić InterBase tak, aby stała się webserwerem?

Zamierzamy skorzystać z możliwości, jakie oferują funkcje programistyczne Netscape API (NSAPI) czy Microsoft Internet Server API (ISAPI), w celu ułatwienia dostępu z webserwera do InterBase.


TOP 200