Rozproszone obiekty

CORBA czy DCOM?

Używać CORBA czy DCOM do zapewnienia komunikacji obiektowej w

przedsiębiorstwie? Wybór do niedawna był dość prosty. DCOM ze względu na swe pochodzenie ze świata PC był ograniczony do zastosowań do aplikacji mniejszych, na biurko użytkownika. CORBA, wspierająca wiele platform sprzętowych i systemowych, była uważana za produkt nadający się do obsługi całego przedsiębiorstwa.

Obecnie jednak to rozgraniczenie nie jest już takie oczywiste. Pojawiają się nowe elementy DCOM, zapewniające funkcjonalność zbliżoną do CORBA: dostępny jest już monitor transakcji Microsoft Transaction Server (MTS); zapowiadane są następne elementy tego modelu w nowej wersji Windows NT 5.0, a w szczególności usługi nazewniczo-katalogowe i solidne usługi bezpieczeństwa. Ponadto pojawiła się wersja beta realizacji niegraficznej części DCOM dla Sun Solaris; w tym roku zapowiadane są realizacje dla innych systemów.

DCOM jest ściśle zintegrowany z systemem operacyjnym Windows NT, zapewniając najlepszą z możliwych współpracę między usługami systemowymi a aplikacją. Takiej zgodności nie uda się nigdy osiągnąć w środowisku CORBA, które musi godzić i uwzględniać ograniczenia różnych systemów operacyjnych.

W komunikacji obiektowej na biurku DCOM bez wątpienia ma przewagę.

Wśród informatyków nie ma natomiast zgodności co do tego, jak łączyć obiekty rozproszone w innych systemach. Być może należy stosować te dwie technik jednocześnie. Jak je połączyć?

Obecnie istnieją już różne rozwiązania programowe odwzorowujące właściwości obiektów CORBA na właściwości obiektów DCOM. Na ogół jest to odwzorowanie jednokierunkowe: z aplikacji w Windows można wywołać usługi obiektów CORBA, ale nie odwrotnie. Takie jest jednak zapotrzebowanie przemysłu.

Zapewne więc oba podejścia obiektowe będą musiały jeszcze długo

koegzystować. Nie ułatwia to życia programistom.

Nowy czynnik - Web

Ogólnoświatowa sieć Web przynosi nowe wątpliwości w zakresie najlepszej metody komunikacji między obiektami rozproszonymi. Netscape wybrał protokół IIOP do komunikacji obiektów w swej nowej przeglądarce Communicator (następca Navigatora). Firma proponuje także zastąpić dotychczasowy protokół HTTP przez IIOP - bardziej niezawodny i dający większe możliwości. Przy obecnej miażdżącej przewadze przeglądarek Netscape można oczekiwać, że protokół IIOP stanie się światowym standardem.


TOP 200