Rozpoznawanie głosu w Windows Vista do poprawki

Zaprezentowana podczas konferencji Financial Analyst Meeting 'sprawność' mechanizmu rozpoznawania głosu w Windows Vista może być sygnałem, iż nie jest on jeszcze gotowy do użytku.

Demonstrowany podczas odbywającej się w ubiegłym tygodniu konferencji FAM system IVR (Interactive Voice Response) Windows Vista, który ma umożliwiać użytkownikom m.in. dyktowanie tekstu bezpośrednio do dokumentów Office, nie pracował zgodnie z oczekiwaniami. System nie potrafił poprawnie rozpoznać 'co do niego mówią' podczas różnych prób - rezultaty wywoływały podobno wybuchy śmiechu wśród obecnych na imprezie analityków i dziennikarzy.

Np. wypowiadana przez demonstrujących system pracowników Microsoftu fraza 'Dear mom' (Droga mamo), przekształcona została na tekst 'Dear aunt' (Droga ciociu). System błędnie reagował również na ustne polecenia w rodzaju 'wykreśl to'. Oprogramowanie wykazało także kilka innych usterek podczas demonstracji.

Microsoft nie skomentował oficjalnie niefortunnej demonstracji.

IVR jest jednym z wielu udoskonaleń, jakie mają być dostępne w Windows Vista. Mechanizm jest rezultatem nowego API rozpoznawania głosu wbudowanego w Vista. Interfejs ten pozwala użytkownikom na dyktowanie treści do aplikacji Office, takich jak Word czy PowerPoint.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200