Rozporządzenie na kasy

Uległa zmniejszeniu wartość odpisu podatkowego dla nabywców polskich kas fiskalnych.

Uległa zmniejszeniu wartość odpisu podatkowego dla nabywców polskich kas fiskalnych.

"Mam na to sposób, ale nie mogę go zdradzić, bo wykorzystałaby to konkurencja" - stwierdził Roman Kluska, prezes Optimusa S.A., komentując zmiany w rozporządzeniu Ministra Finansów, znoszące ulgę dla kupujących polskie kasy fiskalne.

Do tej pory każdy przedsiębiorca, który zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów sprzed dwóch lat musiał wyposażyć swoją firmę w "kasy rejestrujące", zwane również fiskalnymi, mógł odpisać od podatku 65% wartości urządzenia. Kasa musiała jednak być wyprodukowana w Polsce. Ministerstwo za urządzenie produkcji krajowej uważało "kasę, która posiada zaświadczenie MF, stwierdzające, iż wartość pochodzących z zagranicy podzespołów i części niezbędnych do wytworzenia kasy nie przekracza 60% technicznego kosztu jej wytworzenia". Producent polskich kas fiskalnych - zgodnie z rozporządzeniem ministra - powinien też być posiadaczem "kodu źródłowego pełnego oprogramowania kasy, z uprawnieniami do dokonywania w nim zmian" i "dokumentacji technologicznej, wystarczającej do produkcji seryjnej kasy". 8 listopada br. minister zniósł przywileje dla kupujących polskie kasy fiskalne, ustanawiając, że od tej pory ulga w wysokości 50% będzie przysługiwała przy zakupie każdej kasy i będzie taka sama, jak dla zagranicznych kas sprowadzanych do Polski.

Krajowe droższe

"Dwa lata temu zdecydowaliśmy, że nie opłaca się nam robić polskiej kasy" - twierdzi Tomasz Czechowicz, prezes JTT Computer. Jego zdaniem, polska kasa byłaby droższa od montowanej z zagranicznych podzespołów. Od prawie dwóch lat JTT Silesia, spółka holdingu JTT, montuje w Zabrzu kasy IBM Entry 01. Od niedawna w zabrzańskiej fabryce składane są również tanie kasy ADAX Fasy, których odbiorcami mają być przede wszystkim małe firmy. Zdaniem prezesa firmy, w ub.r. sprzedano 2200 kas fiskalnych JTT.

Największym polskim producentem kas fiskalnych jest , którego spółka Optimus IC wyprodukowała ich w ub.r. kilkanaście tysięcy. Roman Kluska twierdzi, że zmiana rozporządzenia Ministra Finansów nie będzie miała wpływu na wielkość sprzedaży kas fiskalnych produkowanych w Nowym Sączu.

Zmianę przepisów dotyczących ulg podatkowych krytykuje Jerzy Biernat, prezes zabrzańskiej fabryki kas , jednej z trzech największych w Polsce. Jego zdaniem, ze starych przepisów skorzystali przede wszystkim zamożniejsi odbiorcy. "Teraz w kasy rejestrujące zaopatrują się małe przedsiębiorstwa i to właśnie one będą musiały płacić więcej" - mówi Jerzy Biernat. Prezes Elzabu nie ma wątpliwości, że zmiana przepisów spowoduje wzrost cen kas fiskalnych. Kolejnym aspektem nowelizacji przepisów jest utrata przez polskich producentów części rynku. "Polscy producenci inwestowali w technologię, tworzyli nowe miejsca pracy, a teraz okazuje się, że najlepiej było być cały czas importerem i nie inwestować w kasy ani złotówki" - mówi Jerzy Biernat.


TOP 200