Rozpoczęły się publiczne testy beta chmury obliczeniowej Oktawave

Do grona firm świadczących usługi cloud computing dołącza marka Oktawave, której autorem jest K2 Internet. Ruszyły właśnie publiczne testy beta. W przeprowadzonych testach wydajności osiąga one wyniki lepsze od usług udostępnianych przez takie firmy jak Amazon czy Rackspace.

Jak pokazały testy w środowisku laboratoryjnym, w zakresie dostępu do danych Oktawave udało się osiągnąć wydajność na poziomie 1 000 000 IOPS dla pojedynczej instancji wyposażonej w 32 GB RAM oraz 16 VCPU (w trakcie testu random read) oraz 3 GB/s ciągłego transferu danych (dla odczytu oraz zapisu). "To oznacza, że standardowa instancja Oktawave oferuje wydajność od kilkuset do kilku tysięcy razy większą od obecnych na rynku rozwiązań oferowanych np. przez Amazon czy Rackspace" - mówią przedstawiciele projektu. Scenariusz testowy zakładał działanie tysiąca użytkowników, którzy generują 10 tys. zapytań z wykorzystaniem metody GET. "Nasze instancje wykorzystujące Tier-3 obsługują ponad 14 tys. zapytań na sekundę przy zachowaniu średniego czasu obsługi jednego żądania na poziomie 0,07 s. To ponad dwa razy lepiej niż Amazon" - komentuje testy Maciej Kuźniar, dyrektor projektu Oktawave.

Oktawave to w pełni konfigurowalne instancje serwera w chmurze, konfigurowalne dyski twarde podłączane do instancji, wirtualne sieci prywatne, integralne środowiska bazodanowe i system obiektowego przechowywania danych w chmurze. Platforma wyposażona jest w autoskaler, dzięki któremu chmura w dynamiczny sposób zmienia parametry świadczonej usługi w górę lub w dół. Do dyspozycji użytkowników oddano także kontenery instancji, które ułatwiają zarządzanie całymi grupami instancji. Oktawave udostępnia otwarte API, poprzez które możliwe jest wykonywanie wszystkich operacji i zmian dotyczących zasobów.

Zobacz również:


TOP 200