Rozpoczął się Mobile World Congress 2008

Targi te są uznawane za najważniejsze wydarzenie medialne związane z technologiami mobilnymi. Rozpoczęte właśnie w Barcelonie mają być okazją do zaprezentowania kolejnych urządzeń i systemów bezprzewodowych wykorzystujących rozwiązania opracowane przez firmy, takie jak Apple, czy Google. Targi potrwają do czwartku (14 lutego).

Mobile World Congress (MWC) to liczne ekspozycje oraz towarzyszące im konferencje, a przede wszystkim prezentacje nowych urządzeń i technologii. W przeszłości zdarzało się, że niektóre z prezentowanych podczas MWC rozwiązań wyznaczały kierunki rozwoju całego rynku na kilka następnych lat. W tym roku może być podobnie.

Więcej Linuxa w komórkach...

Można domyślać się, że dominującymi tematami tegorocznych targów będą m.in. mobilne systemy operacyjne oparte na Linuxie oraz możliwości wykorzystania urządzeń przenośnych w biznesie. Program towarzyszących targom konferencji obejmuje również m.in. mobilne systemy płatności i reklam, a także kierunki rozwoju technologii GSM.

Zobacz również:

Pierwszy dzień targów jest w dużej mierze poświęcony zmianom na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Do różnych grup pracujących nad stworzeniem opartej na systemie Linux platformy programowej dla urządzeń przenośnych dołączają kolejni producenci sprzętu.

W działaniu zaprezentowana zostanie także platforma programowa Google Android. Pierwszy prototypowy telefon oparty na tym systemie pokaże, znana z produkcji układów elektronicznych, brytyjska firma ARM. Możliwe, że inne firmy także zademonstrują urządzenia korzystające z systemu tworzonego w ramach Open Handset Alliance (OHA).

Dodatkowo, przedstawiciele konsorcjum LiMo Foundation zapowiedzieli, że oficjalnie zaprezentują urządzenia przeznaczone do współpracy z tworzonym przez tę organizację systemem operacyjnym. Organizacja LiMo Foundation została powołana w celu stworzenia "pierwszego, w pełni otwartego i niezależnego od platformy sprzętowej systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych". Będzie on - podobnie jak Google Android - oparty na Linuxie.

Do konsorcjum LiMo Foundation należą m.in. Motorola, NEC, Panasonic, LG oraz Vodafone. Mimo tego, że niektóre z nich uczestniczą także w inicjatywie OHA, systemy LiMo i Google Android mają pozostać niezależne.

... i Web 2.0

Producenci zamierzają także zaprezentować na Mobile World Congress nowe urządzenia klasy UMPC, które mają umożliwiać łatwe korzystanie z serwisów i usług Web 2.0. Będą one potwierdzeniem obserwowanego przez specjalistów trendu rozwoju urządzeń łączących niektóre funkcje klasycznych komputerów przenośnych z możliwościami i gabarytami telefonów komórkowych.

Relacje z Mobile World Congress

Wyszukiwarka Google w telefonach Nokii

Kolejne firmy idą w ślady Apple

Zbyt dużo mobilnych systemów operacyjnych

Alcatel-Lucent i NEC razem popracują nad LTE

Więcej Web 2.0 w komórce

Celltrust ułatwi szyfrowanie wiadomości SMS

Bluetooth over Wi-Fi

Mniej za transmisję danych w UE

Google Android debiutuje w Barcelonie

Nowości Nokii na Mobile World Congress

Aktualizacja: 11 lutego 2008 17:07

Ericsson zaprezentuje praktyczne zastosowania LTE

Przedstawiciele koncernu zapowiedzieli, że podczas Mobile World Congress w Barcelonie zaprezentują w działaniu technologię Long-Term Evolution/System Architecture Evolution. Technologia LTE/SAE ma skrócić czas dostępu do danych i wzrost przepustowości kanałów transmisji bezprzewodowej.

LTE firmy Ericsson wspiera przesył danych wśród wielu użytkowników do 106 Mb/s na komórkę. To kilkukrotnie więcej niż maksymalne możliwości stosowanego obecnie standardu transmisji pakietowej HSPA, jednak nieco mniej niż graniczna przepustowość standardu LTE.

LTE jest postrzegany jako najbardziej prawdopodobny kierunek rozwoju technologii GSM. Według przedstawicieli Ericssona, szerokie wsparcie dla nowego standardu umożliwi skorzystanie z efektu skali i ograniczenie kosztów zakupu i użytkowania urządzeń pracujących w tym standardzie. Urządzenia obsługujące nowy standard mają trafić do sprzedaży w 2009 r.

W zeszłym miesiącu Ericsson zaprezentował działanie nowego standardu w trybach FDD (Frequency Division Duplex) i TDD (Time Division Duplex). Natomiast podczas zeszłorocznej edycji targów MWC, firma zaprezentował praktyczne możliwości transmisji LTE. Osiągnięto przepustowość na poziomie 140 Mb/s w kierunku do terminala abonenckiego i ok. 50Mb/s w kierunku przeciwnym.


TOP 200