Różne standardy MMX

Niezgodne specyfikacje multimedialnych funkcji MMX mogą w przyszłym roku wywołać duże zamieszanie na rynku.

Niezgodne specyfikacje multimedialnych funkcji MMX mogą w przyszłym roku wywołać duże zamieszanie na rynku.

Zanim Intel skierował do produkcji, na początku 1997 r., procesory wyposażone w funkcje MMX (instrukcje multimedialne), ujawnił szczegóły nowej technologii, co pozwoliło innym producentom na opracowanie architektury procesorów zgodnych z nową technologią. W przypadku przygotowywania nowych zestawów instrukcji multimedialnych MMX2, obsługujące funkcje wyświetlania grafiki 3-wymiarowej, Intel zmienił strategię. Obecnie bowiem nie informuje, jak będzie wyglądać nowa specyfikacja i zestaw dodatkowych instrukcji. W efekcie inni producenci procesorów stoją przed dylematem - co zrobić, aby ich układy były zgodne z procesorami oferowanymi przez Intela.

Podczas konferencji Microprocessor Forum w San Jose odbyła się dyskusja na temat przyszłości układów klasy x86, a szczególnie rozwoju technologii MXX. Wzięli w niej udział przedstawiciele firm: Cyrix Corp., Advanced Micro Devices, Intel i Centaur Technologies Inc.

Obecnie, każda z firm opracowuje własne firmowe rozwiązania multimedialnych rozszerzeń MMX, a konsekwencje tych działań są wiadome. Wideoklip odtwarzany poprawnie na komputerze wyposażonym w procesor MMX Intela może np. zawieszać system operacyjny po uruchomieniu go na komputerze wyposażonym w procesor tej samej klasy, ale wyprodukowany przez AMD. A nawet jeśli aplikacje multimedialne będą pracować na obu komputerach, to różnice w architekturze procesorów spowodują, że jeden system będzie przetwarzać dane szybciej niż inny. Jeśli producenci procesorów nie dojdą do porozumienia, ich działania mogą utrudnić pracę użytkownikom i producentom komputerów.

Już dziś specjaliści ostrzegają, że zestawy instrukcji MMX2 dla procesorów klasy x86, proponowane przez poszczególne firmy, będą znacznie różnić się.

W pierwszej połowie 1998 r. AMD zamierza wprowadzić układ K6 3D, któremu nadano roboczą nazwę Chompers. Pierwsze wersje procesora będą taktowane zegarem 300 MHz, a następne - 350 MHz. Układ jest już testowany i pracuje na bazie nowego zestawu instrukcji MMX, zgodnego ze specyfikacją Microsoft . Natomiast pod koniec 1998 r. w ofercie AMD pojawi się procesor K6+ 3D MMX. Będzie on taktowany zegarem 400 MHz i wyposażony w zintegrowaną pamięć podręczną drugiego poziomu, podobnie jak Pentium Pro.

Natomiast Cyrix planuje wprowadzenie na rynek w drugiej połowie przyszłego roku procesora 6x86MX, wykorzystującego technologię Cayenne CPU. Układ będzie zawierał zestaw instrukcji multimedialnych MMX, a dzięki nowej architekturze (MMXFP) ma wyjątkowo wydajnie przetwarzać dane zmiennoprzecinkowe. Cyrix zapowiada, że 6x86mx będzie pracować z wydajnością procesorów taktowanych zegarem 300-400 MHz.

Natomiast Centaur Technologies przygotowuje tani procesor C6+, wyposażony w komplet instrukcji MMX. Na rynku ma on pojawić się na początku 1998 r. W porównaniu do Pentium MMX, C6+ będzie oferować 26 dodatkowych instrukcji multimedialnych. Umożliwi to komputerom realizację polecenia DirectX, korzystając ze sprzętu, a nie oprogramowania.

Podczas Microprocessor Forum na temat MMX2 dyrektor działu Intel Microprocessor Development Division Robert Colwell stwierdził lakonicznie: - "Jeśli chodzi o nowy zestaw instrukcji MMX, nie mam w tej sprawie nic do powiedzenia".


TOP 200