Różne rodzaje chmur

Prywatne, publiczne i hybrydowe

Chmury prywatne są obecnie najczęściej wykorzystywane w dużych firmach, a w przedsiębiorstwach, które podlegają szczególnie rygorystycznym i wymagającym przepisom prawa (np. przemysł farmaceutyczny), są praktycznie jedyną możliwością wyboru. Rozwiązanie typu prywatnej chmury oznacza inwestycję we własny system IT, a więc wydatek podobny do kosztów budowy klasycznego centrum danych lub wynajęcie odpowiednio zabezpieczonej, izolowanej infrastruktury zewnętrznej. Użytkownik zyskuje możliwość łatwego dopasowywania wydajności aplikacji przy zmieniających się obciążeniach, a także szybkiego wdrażania nowego oprogramowania lub usług. Jednąym ze możliwościsposobów zmniejszenia kosztów takiego systemu w wersji usług zewnętrznych są prywatne chmury współdzielone (community cloud). W tym wprzypadku kilka firm o porównywalnych wymaganiach na funkcje i zabezpieczenie systemu wykorzystuje izolowane pule zasobów o podobnej konfiguracji. Pozwala to na obniżenie kosztów przez przynajmniej częściowe skorzystanie z efektu skali.

Chmura publiczna to dobre i z reguły znacznie tańsze rozwiązanie, jeśli przepisy prawne nie stawiają firmie żadnych szczególnych wymagań, szybkie uruchamianie usług jest ważne dla rozwoju biznesu, a jednocześnie nie ma potrzeby integracji z funkcjami innych działów przedsiębiorstwa. Niemal natychmiast, po zarejestrowaniu w portalu usługodawcy i wniesieniu odpowiednich opłat, przedsiębiorstwo może uzyskać dostęp do wymaganej mocy obliczeniowej, pamięci masowej i innych usług. Rozwiązanie takie ma też wady. Na przykład duże firmy, świadczące usługi masowe, z reguły oferują standardowy zakres funkcji dopasowanych do wymagań przeciętnego odbiorcy. Jeśli nie spełniają one potrzeb użytkownika, to względnie niskie koszty usługi tracą znaczenie. Warto jednak pamiętać, że na rynku działają też mniejsi lokalni usługodawcy, którzy często mają ofertę lepiej dopasowaną do wymagań polskich użytkowników.

Chmury hybrydowe łączą w jednym systemie funkcje chmur prywatnych i publicznych. Zdaniem specjalistów, w najbliższych latach rozwiązania takie zyskają największą popularność. Umożliwiają one uruchamianie aplikacji w systemie prywatnym, a przy okresowych, dużych wzrostach obciążenia, wspomaganie działania systemu przez chmurę publiczną. Innym rozwiązaniem hybrydowym jest wdrożenie systemu, w którym obsługa najważniejszych, krytycznych lub wymagających szczególnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa aplikacji jest realizowana przez chmurę prywatną, a innych, mniej ważnych - przez publiczną.

Adam Wygodny,

Senior Business Development Manager, Siemens Enterprise Communications

Wspierające biznes rozwiązania w modelu cloud computing stanowią swego rodzaju ewolucję usług managed services i outsourcingu IT, które istnieją na rynku od wielu lat. Usługi managed services zapewniają przedsiębiorstwom dostęp do platformy technologicznej w formie usługi razem z serwisem na wysokim poziomie SLA, monitorowaniem i administrowaniem infrastruktury. Rozwiązania w modelu cloud computing stanowią sparametryzowany katalog usług, który może być rozliczany w cyklach miesięcznych, jak również za rzeczywiście zużyte zasoby, podczas gdy managed services w większości są rozliczane w cyklach miesięcznych.

Model cloud computing jest transparentny dla użytkownika końcowego. Nie jest tutaj wymagana wiedza techniczna, wystarczy zdefiniowana potrzebęa biznesowąa, do której otrzymuje się gotowy produkt z "chmury". Rozwiązania cloud computing dostarczane są w sposób zautomatyzowany, powiązany z portalami obsługującymi i systemami billingowymi, umożliwiającymi efektywne rozliczanie wykorzystania zasobów.

Korzyścią usług managed services jest transformacja kosztów CAPEX w OPEX, co często związane jest również z odkupieniem istniejącej infrastruktury klienckiej przez usługodawcę. Rozwiązania outsourcingu IT i usług managed services wymagają wybudowania od podstaw infrastruktury technicznej. Cloud computing może wykorzystywać infrastrukturę już zbudowaną na bazie chmur publicznych i hybrydowych. W przypadku chmur prywatnych, rozwiązanie jest implementowane w środowisku klienta, przekształcając działy IT w centra usług biznesowych. W ramach usług cloud computing jest dostarczane oprogramowanie (SaaS), infrastruktura informatyczna (IaaS) i platforma technologiczna (PaaS).

Cloud computing stanowi transformację technologii do biznesu w sposób prosty i zrozumiały dla przeciętnego użytkownika. Jest to swego rodzaju wspólny język dla działów IT i biznesowych, umożliwiający wypracowanie optymalnych rozwiązań wspierających działalność firmy, powstały w odpowiedzi na potrzebę rynku. Jest rozwiązaniem zapewniającym techniczną i finansową skalowalność. Wszystkie te czynniki sprawiają, że popularyzacja cloud computingu jest nie do uniknięcia.


TOP 200