Różne potrzeby, różne rozwiązania

Popyt na łącza szerokopasmowe będzie rósł i dlatego wszystkie technologie bezprzewodowe, takie jak LTE, WiMAX lub Wi-Fi, mają dobre perspektywy rozwoju. To, która, gdzie i kiedy będzie wykorzystywana, zależy przede wszystkim od lokalizacji i rodzaju aplikacji oraz związanej z nimi kalkulacji ekonomicznej.

Oczywiście Motorola również jest pod presją rynku, który naciska na obniżenie kosztów. Dlatego też w wypadku WiMAX opracowaliśmy zestaw rozwiązań, które istotnie wpływają na minimalizację kosztów utrzymania systemu. Na przykład, standardowa wieża GSM wykorzystuje wiele szaf z zainstalowanym sprzętem telekomunikacyjnym, wymaga klimatyzacji i dużych systemów zasilania awaryjnego, a do budowy jednej takiej stacji wykorzystuje się do 7 ton miedzi. Natomiast stacja WiMAX mieści się w jednej niewielkiej szafie, nie wymaga klimatyzacji, a większość połączeń, wraz z doprowadzeniem sygnałów do zewnętrznej anteny, to łącza światłowodowe. W efekcie, jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne - uzyskuje się dużą oszczędność materiałów, takich jak miedź, jak również zużywanej energii. Zbliżone zalety ma również technologia LTE.

Czy wsparcie dla WiMAX oznacza również plany wprowadzenia do sprzedaży telefonów z takimi interfejsami?

Motorola już opracowała odpowiednie chipsety i mogłaby podjąć się produkcji telefonów z interfejsem WiMAX, jeśli tylko pojawi się takie zapotrzebowanie ze strony operatorów telekomunikacyjnych. Tu oczywiście rolę gra przede wszystkim kalkulacja kosztów oparta na wielkości potencjalnego zamówienia. Należy jednak zauważyć, że telefony z interfejsami WiMAX są już oferowane i praktycznie stosowane, np. w Rosji.

Jak Motorola ocenia polski rynek i perspektywy zastosowań szerokopasmowych łączy bezprzewodowych?

Warto nadmienić, że pod względem hostingu serwerów internetowych Polska jest na bardzo wysokim, 16 miejscu na świecie. Ale znacznie gorzej wypada w statystykach dotyczących dostępności i liczby internetowych łączy szerokopasmowych. Dlatego sądzę, że dla Motoroli, która oferuje zaawansowane rozwiązania dla operatorów inwestujących w broadband, jest to bardzo interesujący i perspektywiczny rynek.

Andy McKinnon odpowiada w Motoroli za rozwiązania technologiczne 4G w regionie EMEA i jest przewodniczącym komitetu International WCA Global Development Committee, który zajmuje się uzgadnianiem zasad globalnego roamingu 4G.


TOP 200