Rozmowy warte miliony

Po dwóch latach dyskusji na temat sposobu rozliczeń między operatorami komórkowymi a Telekomunikacją Polską SA, narodowy operator podpisał umowę o wzajemnych rozliczeniach.

Po dwóch latach dyskusji na temat sposobu rozliczeń między operatorami komórkowymi a Telekomunikacją Polską SA, narodowy operator podpisał umowę o wzajemnych rozliczeniach.

Podpisana przez Telekomunikację Polską SA (TP SA) i Polską Telefonię Cyfrową Sp. z o.o. (Erę GSM) umowa jest krokiem w kierunku normalizacji stosunków między operatorami - twierdzą przedstawiciele obu firm. Konflikty między operatorem narodowym a sieciami komórkowymi (Erą GSM i Plus GSM), w rozwiązanie których zaangażowały się w swoim czasie Urząd Antymonopolowy i Ministerstwo Łączności, dotyczyły drażliwego tematu wzajemnych rozliczeń z tytułu połączeń między abonentami obu sieci, głównie opłat za rozmowy przychodzące do sieci danego operatora.

Według kierownictwa wymienionych firm telekomunikacyjnych, wartość wzajemnych rozliczeń szacowana jest na kilkadziesiąt milionów dolarów miesięcznie. Jak najszybsze uregulowanie szczegółowymi umowami ich zasad było, według zapewnień prezesów firm, we wspólnym interesie obu operatorów.

Porozumienie między TP SA a Erą GSM zawiera wskazówki co do przyszłego postępowania. Na jego podstawie będzie możliwe rozszerzenie zakresu współpracy. Jednym z przykładów może być, według Tadeusza Kubiaka z Polskiej Telefonii Cyfrowej, uzyskanie przez abonentów sieci Era GSM dostępu do usług audiotekstowych 0-700 i numerów bezpłatnych 0-800. Korzystanie z tych numerów jest na razie możliwe tylko ze stacjonarnych aparatów telefonicznych TP SA.

Rozwiązanie przejściowe

Wzajemne opłaty były początkowo regulowane na podstawie porozumienia przejściowego. Wygasło ono jednak po kilku miesiącach, a TP SA nie wprowadziła formalnej jego kontynuacji. W tej sytuacji decyzję o sposobach wzajemnych rozliczeń operatorów telefonicznych podjął minister łączności.

"Bezpośrednie umowy mają większe znaczenie niż wspomniana decyzja, której stosowanie wynikało tylko i wyłącznie z powodu braku porozumienia między operatorami. Podpisana właśnie przez Erę i Telekomunikację Polską umowa dotyczy przyszłej współpracy, a także rozliczenia za okres od września 1996 r. do maja 1997 r., kiedy nie obowiązywały żadne ustalenia" - skomentował porozumienie Jarosław Okrągły, wiceminister resortu łączności.

TP SA i PTC utworzą kilka wspólnych zespołów technicznych, które będą pracować m.in. nad optymalizacją wykorzystania łączy dzierżawionych i punktów styku ich sieci. Choć stawki rozliczeń między operatorami nie zmieniają się, przedstawiciele firm liczą, że dzięki współpracy obniżą się koszty. To z kolei ma stworzyć podstawy do obniżenia w przyszłości cen za połączenia telefoniczne. Inny zespół Telekomunikacji Polskiej i Ery zajmie się rozwiązywaniem problemu roku 2000.

Era Plus TP SA

Telekomunikacja Polska SA planuje podpisać wkrótce podobny dokument z Polkomtelem SA, operatorem sieci Plus GSM. "Obie umowy będą prawie identyczne" - mówią przedstawiciele TP SA. Będą różnić się jedynie w szczegółach, negocjowanych z Plus GSM. Spowodowane jest to tym, że sieć Plus GSM ma odmienną strukturę, różni się liczbą, rozlokowaniem i ruchem w poszczególnych punktach styku z siecią TP SA. Polkomtel oferuje klientom również inne usługi niż Era, różni się również sposobem wykorzystywania łączy dzierżawionych. Termin podpisania porozumienia z Plusem będzie znany przed końcem br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200