Rozmowa szefów SAP i Oracle na temat fuzji z Sunem

Jak podaje The Wall Street Journal - krótko po tym, gdy Komisja Europejska zablokowała fuzję Sun-Oracle - Léo Apotheker, CEO firmy SAP zaproponował szefowi Oracle spotkanie i dyskusję o planowanej fuzji i innych "aktualnych sprawach".

Dziś (6 listopada) James Dever, rzecznik SAP USA potwierdził tę informację, że Léo Apotheker napisał do szefa swojego największego konkurenta "zmierzając do dialogu". Odmówił jednak ujawnienia treści listu. Został on wysłany 15 września br. Według dziennikarzy WSJ, zawierał on m.in. taką

"Jak zapewne Pan wie, mamy wiele obaw związanych z planowanym przejęciem Suna przez Oracle'a. Ponawiamy naszą propozycję spotkania i rozmowy o 'aktualnych' sprawach. Proszę o informacje czy i kiedy moglibyśmy się spotkać". WSJ spekuluje, że Komisja Europejska zablokowała fuzję Sun-Oracle w skutek działań lobbingowych SAP. Z kolei jedną z "aktualnych" spraw jest proces wytoczony przez Oracle firmie SAP, a związany z rzekomym naruszeniem praw autorskich przez - należącą do niemieckiej firmy - spółki TomorrowNow. Oracle ocenia swoje roszczenia nawet na 1 mld USD.

Dziennikarze WSJ sugerują wręcz, że list Léo Apothekera może świadczyć o tym, że "albo wierzy on, albo też chce, aby Oracle wierzył, że może on 'ułatwić' proces fuzji". Rzecznik SAP USA zdecydowanie zaprzecza tym insynuacjom twierdząc, że dziennikarze zdecydowanie przeceniają to, czego SAP może dokonać. "Faktem jest, że mamy wiele tematów do poruszenia, jak np. wspólni klienci. Jesteśmy zarówno partnerami, jak i konkurentami" - dodaje.

Tymczasem Komisja Europejska zamierza przedstawić listę formalnych zarzutów w związku z planowaną fuzją Oracle i Suna. W odpowiedzi Oracle przygotowuje silną "ofensywę" i chce m.in. zaangażować w niej czołowych, amerykańskich polityków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200