Rozliczenia po sieci

Banki zobowiązano do włączenia się do systemu Eliksir.

Banki zobowiązano do włączenia się do systemu Eliksir.

Z Eliksiru - elektronicznego systemu rozliczeń międzybankowych Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) - od 1 lipca 1998 r. będą musiały korzystać wszystkie polskie banki. Decyzję taką podjął Związek Banków Polskich i walne zgromadzenie Krajowej Izby Rozliczeniowej. W trzy lata od uruchomienia Eliksiru na korzystanie z niego zdecydowało się 900 z ponad 2000 oddziałów banków w Polsce. Według przedstawicieli Izby, do czerwca br. Eliksir będzie wykorzystywany w kolejnych 600 oddziałach. "Nie każda placówka będzie bezpośrednio podłączona do naszego systemu, ponieważ niektóre instytucje finansowe włączą się do niego w punkcie centralnym, a rozliczenia międzyoddziałowe będą przeprowadzać za pośrednictwem własnej sieci" - mówi Anna Gieryszewska, odpowiedzialna w zarządzie Krajowej Izby Rozliczeniowej za projekt.

Za pośrednictwem Eliksiru rozlicza się obecnie 8% transakcji bankowych, które stanowią 40% wartości wszystkich operacji. Pozostała część jest obsługiwana przez izbę rozliczeń papierowych Sybir. System elektroniczny pozwala na szybszy niż w przypadku tradycyjnej, "papierowej" drogi transfer pieniędzy z konta w jednym banku na rachunek w innym. Skraca to czas tego typu operacji z kilku dni do kilku godzin.

"Ze względu na przepisy obowiązujące w polskim prawie bankowym, zwłaszcza dotyczące obrotu czekowego, Sybir jeszcze długo będzie funkcjonował równolegle do systemu elektronicznego. Być może sytuację w pewnym stopniu zmieni nowe prawo bankowe, które obowiązuje od tego roku, zrównujące znaczenie podpisu elektronicznego ze składanym na dokumentach papierowych oraz wprowadzenie wspólnej sieci bankowości elektronicznej" - stwierdza Anna Gieryszewska.

Krajowa Izba Rozliczeniowa odsprzedaje bankom urządzenia kryptograficzne, których posiadanie jest warunkiem podłączenia do systemu. Banki nie mogą korzystać z innych systemów szyfrujących, gdyż - jak twierdzą przedstawiciele KIR - jedynie oferowane przez Izbę poprawnie współpracują z siecią tej instytucji.

KIR i niezależne firmy będą przeprowadzały kilkudniowe szkolenia dla operatorów i administratorów systemu Eliksir. Koszt przeszkolenia pracowników ponoszą banki. Włączenie do systemu poprzedzi certyfikacja klucza szyfrującego oraz testy oprogramowania i egzaminy dla osób, które będą z niego korzystać. "Bank nie zostanie podłączony do Eliksiru dopóty, dopóki on i jego pracownicy nie przejdą pozytywnie wszystkich testów" - twierdzi Anna Gieryszewska. Cała operacja w przypadku pojedynczego oddziału trwa ok. 2 miesięcy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200