Rozkwit ery gadżetów

Coraz mniejsze urządzenia i systemy łączności bezprzewodowej zdominowały tegoroczne targi Consumer Electronics Show.

Coraz mniejsze urządzenia i systemy łączności bezprzewodowej zdominowały tegoroczne targi Consumer Electronics Show.

Zwykle to technologie wykorzystywane najpierw w komputerach z pewnym opóźnieniem znajdują zastosowanie w sprzęcie elektronicznym powszechnego użytku. Na styczniowych targach w Las Vegas wystawcy zaprezentowali wiele nowych rozwiązań zaprojektowanych z myślą o przemyśle rozrywkowym, które mogą znaleźć zastosowania profesjonalne. Są to m.in. miniaturowe pamięci firmy DataPlay czy przenośne dyski Iomega Peerless.

Xbox prawie gotowy

Konsola Microsoft Xbox ma być konkurencyjna w stosunku do Sony PlayStation 2. Urządzenie jest wyposażone w procesor Intela i specjalny procesor graficzny opracowywany przez NVidia, które mają zapewnić moc przetwarzania grafiki "trzy razy większą niż w jakiejkolwiek innej obecnie dostępnej konsoli" - zapowiedział Bill Gates. Xbox zawiera odtwarzacz DVD, dysk o pojemności 8 GB, 4 porty do gier zespołowych i interfejs Ethernet, umożliwiający urucha-mianie gier działa- jących w sieciach. Urządzenie ma się pojawić na rynku amerykańskim w najbliższych miesiącach. W Europie prawdopodobnie będzie dostępne dopiero za rok.

Philips wykorzystuje Crusoe

Philips Components zaprezentował S10LP-TC Net Display Module - moduły składające się z 10,4" wyświetlacza LCD TFT i zintegrowanego procesora Transmeta Crusoe TM3400, które są przeznaczone dla producentów OEM zamierzających wytwarzać przystawki internetowe, kioski informacyjne lub terminale. Net Display Module mogą być wyposażone w ekrany dotykowe i interfejsy IEEE 802.11b lub Bluetooth. Do modułów dołączony jest zestaw sterowników, umożliwiający ich pracę pod kontrolą m.in. Windows CE 3.0 i Mobile Linux.

Mniej światła - więcej informacji

Olympus Optical przedstawił nowe modele cyfrowych aparatów C-2040 i C-3040, które pozwalają na wykonywanie fotografii przy bardzo słabym oświetleniu. Aparaty mają rozdzielczość odpowiednio: 2,1 i 3,3 megapikseli i są standardowo wyposażone w zoom optyczny 3x i kartę pamięci SmartMedia o pojemności 8 MB. C-2040 i C-3040 pojawią się w sprzedaży na wiosnę br. Ich sugerowane ceny to odpowiednio: ok. 700 i 1000 USD.

W marcu br. ma być dostępny cyfrowy dyktafon DS-2000 z 64-MB kartą pamięci , umożliwiającą nagranie 22 godz. dźwięku. DS-2000 pozwala na instalowanie dodatkowej karty SmartMedia, fotografiami i nagranie do nich komentarzy. Zapowiadana cena dyktafonu wynosi ok. 250 USD.

Ponadto Olympus zaprezentował nowe modele Eye-Trek FMD-250W - miniaturowe, osobiste wyświetlacze LCD, montowane bezpośrednio przed oczyma, które umożliwiają symulację ekranu o wymiarach 52". Eye-Trek można podłączyć do odtwarzacza DVD, magnetowidu, telewizora, konsoli do gier lub komputera. Cena FMD-250W wynosi ok. 800 USD.

Nowe napędy Iomega

Iomega na CES przedstawiła nowe modele zewnętrznych napędów Zip 250 MB, które wykorzystują zasilanie udostępniane przez złącze USB, oraz umożliwiające podłączanie tych urządzeń do interfejsu FireWire (IEEE 1394).

Nowym produktem Iomega są przenośne dyski Peerless o pojemnościach: 5, 10 lub 20 GB. Napędy te mają być konkurencyjne wobec dysków optycznych CD-RW lub DVD. Urządzenia są instalowane w specjalnych . Mają zintegrowane głowice do zapisu/odczytu informacji i obudowę o wysokiej szczelności. Dyski zostały pozbawione niektórych typowych elementów elektronicznych, które przeniesiono do stacji dokującej. Ma to umożliwić obniżenie ceny napędów i kosztu przechowywania danych do poziomu 1 centa/MB (dla dysku 20 GB). Pierwsze modele Peerless zostaną wyposażone w interfejsy FireWire i USB 1.1, a kolejne również w USB 2.0 i SCSI. Napędy mają się pojawić na rynku USA w połowie roku, w Europie - w III kwartale. Zapowiadana cena stacji dokujących wynosi ok. 250 USD, dysków - 130 USD (5 GB), 160 USD (10 GB) i 200 USD (20 GB).

Znaczek o pojemności 500 MB

Mało znana firma DataPlay zaprezentowała miniaturowe dyski optyczne o wymiarach znaczka pocztowego, które umożliwiają zapis 500 MB danych. Ich koszt wynosi zaledwie ok. 10 USD. Firma zapowiada, że pojawią się one w sprzeda- ży już w drugiej połowie tego roku. Opracowana przez DataPlay technologia może wywołać rewolucję na rynku miniaturowych pamięci masowych, zwłaszcza że napędy dla tych dysków mają kosztować ok. 100 USD (w wersji OEM). Dyski mają wbudowane mechanizmy zabezpieczające przed nielegalnym kopiowaniem, zgodne ze standardem SDMI (Secure Digital Music Initiative).

Dotychczas DataPlay miała duże wsparcie ze strony znanych i liczących się na rynku producentów sprzętu. Prototypy urządzeń wyposażonych w nowe pamięci zaprezentowały podczas targów CES m.in. Toshiba, SonicBlue (dawniej S3), Samsung i Imation. Ponadto firma ta ma wsparcie finansowe ze strony Samsung Electronics, Toshiba i Creative Labs.

Telewizor w roli serwera?

"Dzięki sieciom cyfrowym domowe komputery PC zostaną zastąpione urządzeniami nowego typu, takimi jak odbiorniki TV z dostępem do Internetu, które staną się podstawowym interfejsem łączącym użytkowników z cyberprzestrzenią" - zapowiedział Don Iwatani, prezes Panasonic America. Na targach CES firma prezentowała cyfrowe odtwarzacze audio z kartami pamięci SD, przenośne czytniki DVD, nagrywarki DVD-RAM, odbiorniki Internet TV wyposażone w modem 56 Kb/s i kartę Ethernet oraz prototypy zintegrowanych urządzeń zawierających TV, magnetowid, odtwarzacz/nagrywarkę DVD i gniazda, umożliwiające łatwą instalację dekoderów telewizji kablowej w postaci kart przypominających moduły PC Card. Internetowe telewizory Panasonic na rynku amerykańskim będą dostępne już latem br. w cenie ok. 550 USD za model 27" i 850 USD za wersję 32".

Firma zaprezentowała również pierwsze miniaturowe odtwarzacze audio SV-SD75, wykorzystujące karty pamięci SD o pojemności 64 MB, która pozwala na zapis 86 minut dźwięku o standardowej jakości. SV-SD75 mają wymiary zbliżone do pudełka zapałek i ważą tylko 42 g. Ich cena wynosi ok. 400 USD. W tym roku Panasonic zapowiada wprowadzenie kart SD o pojemności 256 MB.


TOP 200