Rozkład pracy serwera

Extreme Internet Server firmy Secant Technologies ułatwia tworzenie wydajnych aplikacji WWW.

Extreme Internet Server firmy Secant Technologies ułatwia tworzenie wydajnych aplikacji WWW.

Coraz więcej aplikacji WWW wykorzystuje język Java po stronie serwera. Działa on wówczas jako podstawowy mechanizm komunikacji pomiędzy serwerem WWW a innymi serwerami zaplecza. Wymaga to zapewnienia odpowiedniej wydajności, by użytkownik nie odczuł nagłego spowolnienia pracy czy wręcz braku możliwości uzyskania połączenia. Dzieje się tak często w przypadku pojawienia się problemów z wykonywaniem kodów Javy na serwerze. Wówczas trzeba jak najszybciej uruchomić obsługę aplikacji na innym serwerze.

Serwer Extreme Internet, produkt firmy Secant Technologies, odpowiednio równoważy obciążenie serwerów wykonywaniem kodu Javy (servletów oraz Java Server Pages - JSP). Servlety realizują takie funkcje, których zwykły serwer WWW zazwyczaj nie pełni - np. pozwalają na dostęp do baz danych. Extreme Internet Server może współdziałać z większą liczbą jednocześnie pracujących serwerów.

Podział obciążenia

Uruchomienie aplikacji WWW bazującej na servletach czy JSP jest trudnym zadaniem, jeśli ma ona działać w środowisku wieloserwerowym, tak aby obciążenie poszczególnych serwerów było możliwie wyrównane. Często rezygnuje się z optymalnego wykorzystania wszystkich serwerów, wiążąc poszczególne aplikacje z konkretnymi serwerami aplikacyjnymi.

Wykorzystanie Extreme Internet Server pozwala na uzyskanie swo- body przez twórców aplikacji - narzędzie to samodzielnie rozdziela servlety. Administrator musi jedynie opisać konfigurację serwerów i motorów servletów. Co więcej, narzędzie to pozwala na jednoczesną pracę z serwerami pod kontrolą różnych systemów operacyjnych.

Wersja pierwsza

Sterowaniem i kontrolą obciążenia zajmuje się moduł Distributed Services Coordinator. Dba on o to, by żadne żądanie dostępu nie musiało czekać zbyt długo na odpowiedź systemu. Niestety, Extreme Internet Server nie ma wbudowanej obsługi skryptów CGI i Perla oraz technologii ASP (Active Server Pages) Microsoftu. Obsługa CGI i Perla ma być wprowadzona w następnych wersjach programu.

Konkurencją dla Extreme Internet Server jest darmowe rozwiązanie Apache Jserv. Jest ono jednak ograniczone do platformy Apache oraz wykorzystuje własny protokół do komunikacji pomiędzy serwerem WWW a serwerem aplikacji. Produkt firmy Secant zasługuje na uwagę twórców aplikacji WWW, którzy chcą wykorzystywać servlety czy JSP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200