Rozbudowane naręczne biuro

Latem pojawią się w Polsce pierwsze komputery Palm wyposażone w moduły zewnętrzne.

Latem pojawią się w Polsce pierwsze komputery Palm wyposażone w moduły zewnętrzne.

Jedną z najbardziej widocznych tendencji w ostatnim roku jest spadek cen komputerów typu handheld, zwłaszcza pracu-jących pod kontrolą systemu Palm OS. Wpływ na to miała m.in. konkurencja Palm z Handspring. "Jeszcze rok temu najprostszy model kosztował ok. 1000 zł (plus VAT), obecnie jego cena spadła do 600 zł. Kiedyś komputery handheld kupował jedynie prezes firmy, dzisiaj mogą sobie na niego pozwolić także jego podwładni" - mówią przedstawiciele firmy Scientific, dystrybutora komputerów Palm.

Obecnie jednak większą rewolucją mają być zmiany w technologiach stosowanych w komputerach naręcznych. Latem br. w Polsce mają się pojawić modele komputerów Palm, które będzie można rozbudowywać o dodatkowe moduły (np. GPS, kamerę lub czytnik linii papilarnych). Dwa nowe modele Palm - m500 i m505 - będą miały możliwość wkładania do nich kart Secure Digital, na których zostanie zapisany np. przewodnik po Paryżu.

Początek Eldorado?

Choć komputery handheld są dostępne na polskim rynku od kilku lat, wciąż jest to rynek raczkujący. W roku 2000 sprzedano zaledwie kilkanaście tysięcy tego typu urządzeń. Wydaje się jednak, że rok 2001 może być przełomowy. Mimo ogólnie słabej sytuacji rynkowej, dystrybutorzy komputerów naręcznych i palmtopów mają szansę na dobre wyniki sprzedaży. Glen, który ma w ofercie urządzenia Compaq Computer, Hewlett-Packard, Palm i komunikatory Ericsson, planuje w tym roku sprzedać ok. 10 tys. komputerów naręcznych. Z kolei MDS zamierza wprowadzić na rynek co najmniej 5 tys. komputerów Visor firmy Handspring.

Jeszcze przed rokiem palmtopy były dostępne głównie w sklepach komputerowych. Obecnie pojawiły się na półkach prawie wszystkich supermarketów. Oznacza to, że ich zakupem zaczęli interesować się także klienci indywidualni. Duże firmy, które decydują się na zakup palmtopów, z reguły korzystają z ofert dystrybutorów, nie tylko po to, aby móc negocjować ceny, ale również dostosować oprogramowanie komputerów handheld do własnych potrzeb.

Ewolucja komputerów

Najbardziej zauważalną tendencją w ewolucji komputerów naręcznych i palmtopów jest wprowadzanie do nich funkcji telefonów komórkowych, a także wyposażanie telefonów komórkowych w funkcje oferowane dotąd przez palmtopy. Przykładami mogą być Smartphone Ericsson R380, telefon Siemens SL45 i palmtop Visor z modułem GSM. Być może już wkrótce określenie palmtop czy telefon będzie zależeć tylko od wielkości i rodzaju wyświetlacza.

Warto zauważyć, że słabnący popyt na rynku telekomunikacyjnym wywołał przyspieszenie wprowadzania nowych modeli sprzętu wyposażonego w dodatkowe funkcje. Philips zaprezentował nową serię telefonów umożliwiających pobieranie z Internetu np. gier i dźwięków dzwonka. Z kolei Siemens intensywnie reklamuje telefony wyposażone w i dyktafon.

Problemy z zasilaniem

Wydajność akumulatorów stosowanych w palmtopach i telefonach nie nadąża za wzrostem liczby funkcji. Jeśli ktoś zacznie wykorzystywać np. odtwarzacz MP3 w telefonie lub moduł telefonu GSM w palmtopie, to czas pracy bez zewnętrznego zasilania skróci się z kilku, kilkunastu dni do kilku godzin. Problem z zasilaniem mają zwłaszcza modele z kolorowym wyświetlaczem. Częściowym rozwiązaniem tego problemu mogą być dodatkowe akumulatory.

W przypadku zastosowań korporacyjnych ważnym elementem są mechanizmy zabezpieczania przed niepowołanym dostępem do danych lub ich przechwycenia w czasie transmisji. Wszyscy więksi producenci oprogramowania opracowali już moduły umożliwiające wymianę danych z przenośnymi urządzeniami komputerowymi. Nadal jednak systemy szyfrowania i identyfikacji wymagają oddzielnej ich implementacji.


TOP 200