Rozbudowa sieci GEANT

Telia, jeden z głównych dostawców przepustowości dla paneuropejskiej sieci badawczej, przyłączyła do niej ośrodki akademickie z Łotwy i Estoni. Sieć GEANT, której projekt powstał w 2000 r., docelowo ma połączyć 3 tys. placówek badawczych i uniwersyteckich.

Telia, jeden z głównych dostawców przepustowości dla paneuropejskiej sieci badawczej GEANT, przyłączyła do niej ośrodki akademickie z Łotwy i Estoni. Docelowo sieć ma połączyć 3 tys. placówek badawczych i uniwersyteckich w Europie i na świecie.

Projekt budowy następcy sieci TEN-155, powstał w 2000 r. GEANT zarządzana jest przez angielską spółkę DANTE i konsorcjum sieci akademickich (m.in. POL-34) z 27 europejskich państw. Oficjalne uruchomienie pierwszych łączy w ramach GEANT nastąpiło pod koniec ubiegłego roku. Budowa sieci, zapewniającej przepustowość na poziomie 2,5 Gb/s ma potrwać do 2005 r i kosztować ok. 200 mln euro.

Zobacz również:

  • Ogromny wyciek danych amerykańskiego operatora AT&T
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200