Rozbrat z przeglądarką

Macromedia Central umożliwi uruchamianie aplikacji Flash online i offline bez przeglądarki.

Macromedia Central umożliwi uruchamianie aplikacji Flash online i offline bez przeglądarki.

Macromedia, zachęcona popularnością technologii Flash wśród projektantów aplikacji internetowych, zamierza umożliwić im także tworzenie systemów działających offline i w trybie mieszanym. ma być uwolniony od korzystania z zasobów przeglądarki internetowej. Alternatywę dla niej ma stanowić nowe, samodzielne środowisko wykonawcze o nazwie Macromedia Central. Nazwa nie jest przypadkowa - oprócz wspomnianych udogodnień ma ono umożliwić firmie pośredniczenie w sprzedaży aplikacji Flash tworzonych przez niezależne firmy.

Słodycz z ziarnkiem soli

Macromedia już od dłuższego czasu promuje swoje programy nie tylko jako narzędzia do uatrakcyjniania stron WWW, lecz także jako pełnowartościowe środowisko do tworzenia aplikacji multimedialnych. Trzeba przyznać, że Dreamweaver (środowisko do tworzenia witryn WWW) i ColdFusion (środowisko do tworzenia skryptów dla serwerów WWW przejęte wraz z francuską firmą Allaire) stanowią solidną podstawę.

Technologia Flash wykorzystywana przez narzędzia Macromedia ma wiele zalet, daleko wykraczających poza atrakcyjne animacje. Przykładowo, dzięki posługiwaniu się obiektami i ich wzajemnymi relacjami umożliwia tworzenie, a zwłaszcza utrzymanie skomplikowanych interfejsów użytkownika znacznie mniejszym nakładem pracy niż w przypadku HTML. Aplikacje klienckie Flash działają podobnie jak aplety Java. Większość przetwarzania odbywa się po stronie klienta, co w połączeniu z buforowaniem danych zmniejsza obciążenie serwera. Flash wydaje się przy tym technologią bezpieczniejszą i stabilniejszą niż Java.

Tym, czego dotychczas brakowało technologii Flash, była możliwość tworzenia aplikacji klienckich nie będących non stop połączonych z serwerem. Wynikało to m.in. z tego, że aplikacji odtwarzanej jako "animacji" na stronie internetowej nie można było zapisać i uruchamiać poza przeglądarką. Nie chcąc wprowadzać zmian w oprogramowaniu Flash Player, które jeszcze długo będzie używane jako wtyczka do przeglądarki, ani też kolejnej zmiany w narzędziach, Macromedia stworzyła środowisko wykonawcze dla aplikacji Flash - Macromedia Central.

Inteligencja i integracja

Funkcjonalność Macromedia Central obejmuje m.in. ich rejestrowanie, kontrolowanie praw dostępu, buforowanie danych, przechowywanie parametrów, automatyczne dostosowanie wyglądu interfejsu do możliwości urządzeń typu palmtop oraz, co wydaje się szczególnie ciekawe, możliwość integrowania wielu aplikacji/usług internetowych, w tym także dostarczanych przez różne firmy. Macromedia zamierza pobierać od autorów sprzedawanych aplikacji prowizję w wysokości 20%.

Możliwość korzystania z aplikacji Flash bez względu na to, czy są one aktualnie połączone z serwerem, czyni technologię Macromedia Central potencjalnie interesującą dla korporacji. Z oczywistych powodów (Centrino) nową technologią zainteresował się już Intel. Integracja wielu różnych aplikacji i usług dostępnych w Internecie może przynieść, np. rozwiązanie, w którym użytkownik przeglądający witrynę z przepisami kulinarnymi mógłby "przeciągać" nazwy potraw na witrynę sklepu spożywczego, co wywoływałoby automatyczne wypełnienie formularza z zamówieniem odpowiednich składników.

Macromedia Central wraz z pakietem SDK jest obecnie dostępna jako wersja beta w ramach programów partnerskich Macromedia. Ostateczna wersja pojawi się w połowie br. i będzie oferowana bezpłatnie.


TOP 200