Równi i równiejsi

Program użytkowy Microsofta, Windows for Workgroups, był zachwalany jako program sieciowy, gwarantujący równość wszystkich użytkowników.

Program użytkowy Microsofta, Windows for Workgroups, był zachwalany jako program sieciowy, gwarantujący równość wszystkich użytkowników.

System "peer-to-peer" miał stanowić konkurencję dla sieci z serwerem. Wielu użytkowników z radością przyjęło to rozwiązanie. Obecnie jednak pojawiają się zastrzeżenia, że program uniemożliwia kontrolę wykorzystania danych. Wprawdzie Microsoft wyjaśnia, że istnieją możliwości zablokowania dostępu pewnym użytkownikom do pewnych baz danych, ale natychmiast rodzi się pytanie, po co w takim razie kupować "peer-to-peer" system, jeśli nie zamierza się z niego korzystać. Kierownictwo wielu firm woli instalować programy ściśle limitujące dostęp poszczególnych użytkowników do baz danych. Otwartość okazała się mało przekonującą zaletą. Wprawdzie Windows for Workgroups ułatwia wykorzystanie wspólnej drukarki, przyspiesza przesyłanie danych między stanowiskami w sieci i jest programem łatwym w użyciu, ale jednocześnie umożliwia ieograniczone wścibstwo w pracę innych. Tego duże firmy nie lubią. Microsoft sprzedaje ok. 30 tys. egzemplarzy Windows for Workgroups miesięcznie. Nabywcami są jednak najczęściej małe przedsiębiorstwa, w których "wszyscy wiedzą wszystko". Duże firmy wybierają sieci z serwerem.


TOP 200