Routery otwarte na open source

Zaawansowana obsługa portu USB

Również na poziomie obsługi portu USB można zdziałać znacznie więcej korzystając z otwartego firmware’u. Możliwe jest chociażby używanie tego portu jednocześnie jako połączenie z dyskiem twardym, jak i modemem 3G przez koncentrator (hub). Można ponadto obsługiwać wiele dysków w formatach ext2/3/4, NTFS oraz FAT. Dodatkowo zdefiniujesz tu także zestaw komend uruchamianych przy montowaniu dysku. To, czego nie uda się rozwiązać w panelu GUI - np. definicji niestandardowych punktów montowania - można dodać z poziomu linii komend.

Istotne są także protokoły udostępniania plików oferowane przez firmware. Standardowe udziały Samba pozwalają na swobodne udostępnianie plików w sieciach Windows, Linux i OS X. Jednak aby utworzyć dysk, który pozwoli na działanie w roli dysku Time Machine dla OS X niezbędny jest protokół AFP (Apple File Protocol). Jest on dostępny w pakiecie neta talk, który po chwili pracy można uruchomić na jednym z opisywanych firmware’ów. Podobnie można postąpić z protokołami NFS (Network File Sharing) i SSHFS (SSH File System). Dostępne są także protokoły udostępniania drukarek sieciowych.

Zobacz również:

  • Cisco wzmacnia bezpieczeństwo dwóch platform sieciowych
  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów

Konsola dla pełnej kontroli

Nawet najbardziej wyrafinowany interfejs graficzny nie zastąpi możliwości konfiguracyjnych, jakie daje dostęp do linii komend. Dostęp do konsoli można zdefiniować poprzez protokół SSH, co zapewni odpowiednie bezpieczeństwo pracy. Informację o położeniu odpowiednich plików konfiguracyjnych uruchomionych usług i narzędzi znajdziesz w dokumentacji firmware. Wraz z dostępem do konsoli zyskasz także nieograniczone możliwości rozbudowy systemu. Osoby, które dobrze czują się w środowisku Linuksa, nie muszą uczyć się innych interfejsów i składni. Potrzebne jest tylko zapoznanie się z możliwościami dystrybucji oraz mechanizmami zarządzania pakietami. Ograniczeniem są oczywiście niestety wielkość pamięci RAM i flash routera oraz jego moc obliczeniowa.

OpenWRT, Tomato, jak i DD-WRT wyposażono w konfigurowalną z panelu administracyjnego funkcję okresowego uruchamiania zadań. W Tomato do konfiguracji tej funkcji wykorzystywana jest komenda cru, w przypadku DD-WRT oraz OpenWRT niezbędna jest modyfikacja pliku z zadaniami. Tutaj cykliczne wykonywanie zadań oparte jest na usłudze Vixie cron. DD-WRT oferuje funkcjonalność cyklicznego rebootu urządzenia, która ma zapewnić zwiększenie wydajności poprzez okresowe czyszczenie stanu połączeń i pamięci.

Zmiana firmware'u routera

Routery otwarte na open source

Statystyki sieci w OpenWrt

Gdy stwierdzisz już brak określonych funkcji w obecnie zainstalowanym oprogramowaniu firmware, nadchodzi czas na jego wymianę. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie zanotować takie dane jak: producent, model i wersja urządzenia oraz w miarę możliwości upewnić się co do marki producenta chipsetu oraz ilości dostępnej pamięci RAM i flash. Najpopularniejszymi układami są: Brodom, Atheros i Ralink. Na podstawie zgromadzonych danych na stronie wybranego projektu firmware odnajdziesz informację o tym, czy dane oprogramowanie można uruchomić na urządzeniu oraz w jaki sposób dokonać jego wgrania. Wielkość pamięci flash routera determinuje to, jak rozbudowane oprogramowanie można wgrać. Dla przykładu, wersja mikro DD-WRT wymaga około 2 MB pamięci flash (tylko dla chipsetu Broadcom, dla pozostałych minimum to 4 MB). Wersja standard wymaga przynajmniej 4 MB, a wersja Mega i Big - 8 MB.

Po upewnieniu się, że router spełnia wymagania wybranej wersji firmware’u, można przystąpić do jej pobrania i instalacji. W najprostszym przypadku instalacja przebiega z wykorzystaniem menu aktualizacji firmware’u routera. W przypadku niektórych modeli niezbędne jest skorzystanie ze specjalnego narzędzia albo z serwera TFTP (Trivial File Transfer Protocol). W tym ostatnim przypadku plik umieszczamy na komputerze, z którego router podczas startu go pobiera i zaczyna instalację. Podobny mechanizm jest wykorzystywany w znacznie bardziej zaawansowanych routerach Cisco.


TOP 200