Routerowa zmiana strategii

Cabletron Systems zamierza w przyszłym roku rozpocząć sprzedaż routerów.

Cabletron Systems zamierza w przyszłym roku rozpocząć sprzedaż routerów.

Firma Cabletron Systems – dotychczas zdecydowana wykorzystywać przełączniki jako szkielet sieci korporacyjnej - wkrótce może zmienić strategię.

Cabletron, znana z produkcji koncentratorów i przełączników sieciowych, poinformowała bowiem, że w połowie przyszłego roku wprowadzi na rynek przełączający router, oferujący przepustowość 1 Gb/s. Wcześniej firma wprowadzi moduły gigabitowe do wszystkich urządzeń dostarczanych obecnie na rynek (ich prezentacja odbędzie się na targach NetWorld+Interop).

Chociaż wcześniej oczekiwano tego, że firma jednak zacznie oferować rozwiązania gigabitowe, to obserwatorów rynku zaskoczyły plany Cabletrona dotyczące routerów.

Nie tylko przełączanie

Firma Cabletron Systems zdecydowała się zakupić udziały w firmie YAGO Systems, specjalizującej się w produkcji routerów. Chociaż szczegóły tej transakcji nie są znane, to ocenia się, że Cabletron zakupił 20-40% udziałów tej firmy.

Takie działanie ma swoje dobre i złe strony. Korzystne jest to, że przedstawiciele firmy dostrzegli wreszcie, że nie można budować sieci jedynie z przełączników. W większości firm pracują zarówno one, jak i routery, które są wręcz kluczowe dla użytkowników.

Jednocześnie firma przeznaczyła ogromne środki na marketing strategii SecureFast, która proponuje użytkownikom tworzenie przełączanych sieci według schematu „route one, switch many”. W przyszłym roku Cabletron planuje rozszerzyć technologię SecureFast o możliwość realizacji przełączania w trzeciej warstwie modelu OSI, co będzie rozwiązaniem bardziej skalowalnym. Przełączniki - zgodne z SecureFast - bazują jednak na własnym protokole routingu opracowanym przez Cabletrona i znacznie różnią się od wysoko wydajnych routerów YAGO.

Router rozpoznający aplikacje

YAGO oferuje bardzo szybkie routery, które porozumiewają się za pośrednictwem standardowych protokołów routingu: OSPF (Open Shortest Path First) oraz BGP4 (Border Gateway Protocol 4). Największym problemem w przypadku podjęcia decyzji o podpisaniu umowy OEM z YAGO lub też całkowitym przejęciu firmy będzie dopasowanie przełączającego routera YAGO do strategii SecureFast i jego integracja z przełącznikami Cabletrona.

Przypuszcza się, że Cabletron będzie oferować oba rozwiązania niezależnie do siebie. Tym klientom, którym zamierzają korzystać z idei uproszczenia sieci korporacyjnej, zgodnie z założeniami strategii SecureFast, będzie on oferować przełączniki tej linii , innym, stosującym routing w warstwie trzeciej modelu OSI – rozwiązanie bazujące na routerach. To pozwoli Cabletronowi zaspokoić potrzeby wszystkich.

Nie wiadomo jeszcze, jaką rolę odegra oprogramowanie Spectrum. Analitycy rozważają, czy będzie ono służyć jako narzędzie integracji obu platform.

Konsolidacja rynku

YAGO oferuje w swoim routerze technologię, która zdolna jest przełączać ruch sieciowy zarówno w drugiej, trzeciej, jak i czwartej warstwie modelu OSI - z prędkością jednego gigabita na każdym z portów.

Przełączanie w czwartej warstwie, które ma być kolejnym etapem w ewolucji technologii przełączania, zaimplementowane jest już w routerze YAGO MSR 8000, przeznaczonym do pracy w szybkich sieciach szkieletowych. Urządzenie to (prezentacja na tegorocznych targach NetWorld+Interop) rozszerza tradycyjną funkcjonalność routera o przełączanie w warstwie transportowej (czwarta), co oznacza w praktyce, że router może podejmować decyzje o przesłaniu ciągu danych na podstawie informacji przez jaką aplikację został on wygenerowany.

Większość protokołów, takich jak HTTP, FTP czy SMTP, używanych przez różne aplikacje sieciowe, ma unikalny numer portu (socket number),, stosowany w czwartej warstwie modelu OSI. Ten numer może być identyfikowany przez urządzenie YAGO i na tej podstawie może podejmować określone akcje w zależności od ważności aplikacji, używającej tego protokołu.

Przykładowo, administrator mający dostęp tylko do danych z trzeciej powłoki modelu OSI widzi w rzeczywistości w sieci dwa komunikujące się ze sobą komputery. Dzięki możliwości „zajrzenia” do czwartej warstwy modelu OSI, może on dodatkowo widzieć, jakie aplikacje na tych komputerach komunikują się ze sobą wzajemnie. Dzięki takiemu rozróżnieniu może np. przydzielić większy priorytet aplikacji bazodanowej niż poczcie elektronicznej, przez co użytkownicy będą mieli szybszy dostęp do bazy danych. Możliwe jest też restrykcjonowanie określonych aplikacji.

Jednak urządzenie YAGO to tylko jeden z elementów układanki Cabletrona. Na targach Interop firma zaprezentuje pełną gamę przełączników, pracujących w standardzie Gigabit Ethernet, a także kart sieciowych i modułów przełączających dla urządzeń rodziny MMAC-Plus, SmartSwitch 6000 i SmartSwitch 2000.

Niewątpliwie jednak gigabitowy router przełączający będzie kluczową bronią w arsenale Cabletrona. Porozumienie tej firmy z YAGO to kolejny przykład konsolidacji rynku sieciowego. Poprzednio podobne działania podjęła firma Bay Networks, która przejęła Rapid City Communications, akrążą pogłoski, że także 3Com zamierza współpracować z Extreme Networks.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200