Router dla każdego

Licencjonując oprogramowanie routujące Open IP Environment Nortel Networks zamierza osłabić pozycję systemu Cisco IOS.

Licencjonując oprogramowanie routujące Open IP Environment Nortel Networks zamierza osłabić pozycję systemu Cisco IOS.

Nortel licencjonuje firmom oprogramowanie Open IP Environment, umożliwiając zaimplementowanie funkcji routera w produkowanych przez nie urządzeniach i systemach operacyjnych. Od Nortela rozwiązanie to licencjonują już Intel i Microsoft. Pierwszy zamierza opracować nowy układ komunikacyjny IXP 1200, realizujący funkcję routera na bazie oprogramowania Nortela, drugi - dostarczy programowy router oparty na Open IP Environment dla systemów Windows 2000 i NT 4.0.

Oprogramowanie Open IP Environment umożliwia przeniesienie części zadań realizowanych przez obecnie wykorzystywane routery do urządzeń, takich jak komputery osobiste, serwery, komputery naręczne i urządzenia domowe typu set-top-box. Według przedstawicieli Nortela, rozproszenie funkcji routujących w sieci może spowodować przyspieszenie przesyłania informacji.

W skład Open IP Environment wchodzą komponenty realizujące takie funkcje, jak routing, identyfikacja użytkowników, zabezpieczanie transmisji, algorytmy enkapsulacji jednego protokołu w drugim, a także zestaw protokołów i technologii umożliwiających zdalne zarządzanie pracą oprogramowania.

Decyzja Nortela o licencjonowaniu kodu źródłowego oprogramowania routującego postrzegana jest przez analityków jako atak na pozycję Cisco - lidera na rynku routerów. Nortel otwarcie przyznaje, że takie są właśnie jego intencje, i deklaruje, iż będzie sprzedawał swoje routery o połowę taniej niż porównywalne urządzenia Cisco.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200