Router bez kabla

Cisco Systems zamierza na początku br. wprowadzić na rynek router DSL, pełniący również rolę koncentratora dla bezprzewodowej sieci domowej. Urządzenie to pozwoli użytkownikom domowym łączyć bezprzewodowo komputery z Internetem za pomocą technologii Wireless LAN o przepustowości 11 Mb/s (IEEE 802.11b). Nowy router jest pozycjonowany także jako rozwiązanie alternatywne do budowy sieci kablowej dla małych firm.

Podobnie jak inne routery Cisco, nowe urządzenie zostanie wyposażone w system Cisco IOS, będzie realizować translację adresów IP i będzie mogło pełnić funkcję serwera DHCP, przydzielającego automatycznie numery IP komputerom w sieci lokalnej.

W pierwszej wersji bezprzewodowy router ma kosztować ok. 200 USD. Kolejne będą droższe, ale umożliwią realizowanie połączeń telefonicznych w technologii Voice over IP. Firma Cisco nie podała jeszcze dokładnej daty premiery urządzenia. Nie sprecyzowała również pozostałych planów związanych z dostarczeniem na rynek np. bezprzewodowych koncentratorów.


TOP 200