Router Edimax BR-6216MG

Istotnym elementem w sieci bezprzewodowej jest nie tylko prędkość połączenia, ale i zasięg. Jego zwiększenie odbywa się obecnie głównie przy wykorzystaniu MIMO.

Istotnym elementem w sieci bezprzewodowej jest nie tylko prędkość połączenia, ale i zasięg. Jego zwiększenie odbywa się obecnie głównie przy wykorzystaniu MIMO.

Router Edimax BR-6216MG
Tę technologię wykorzystuje BR-6216MG - router Wi-Fi zawierający 4-portowy przełącznik. Wykorzystuje też oprogramowanie o otwartych źródłach, co ma zarówno dobre, jak i złe strony. Zaletą jest możliwość rozwoju oprogramowania przez pasjonatów. Wadą jest powszechność i dostępność kodu, co pozwala na wykorzystanie błędów jeszcze przed wprowadzeniem poprawek do kodu.

Konfiguracja

Konfiguracja urządzenia pozwala na ustawienie większości opcji dostępnych w popularnym sprzęcie sieciowym. Pracę z urządzeniem można rozpocząć, używając automatycznego kreatora konfiguracji podstawowej (Quick Setup) lub metodą samodzielnej konfiguracji.

Zakładka General Setup pozwala na ustawienie interfejsów, sieci bezprzewodowej, wirtualnych serwerów, kontroli dostępu czy wykrywania intruzów. Zarządzanie urządzeniem jest możliwe przez protokół http uwierzytelniany hasłem. Istnieje wiele możliwości konfiguracji interfejsu Ethernet WAN - dynamiczne IP, statyczne IP, PPPoE, PPPTP, L2TP. Dodatkowo możemy zdefiniować tryb DynamicDNS, który pozwala na dostęp zdalny do urządzenia i usług w przypadku wykorzystywania dynamicznego adresu IP. Ustawienia sieci LAN zawierają tylko to co jest niezbędne - adresację IP, serwer DHCP ze statyczną tablicą dzierżawy.

Opcje bezprzewodowe

Router Edimax BR-6216MG

Wydajność to mocna strona Edimax BR-6216MG.

Oczywiście głównym zadaniem urządzenia jest udostępnianie sieci bezprzewodowej. Widać to także po liczbie dostępnych opcji konfiguracyjnych dla tego typu połączenia. Wśród trybów połączeń sieci bezprzewodowej znajdziemy funkcję punktu dostępowego, połączenie punkt-punkt, połączenie punkt-wielopunkt, WDS. Edimax pracuje w standardach 802.11b/g - 2.4 (B), 2.4 (G) oraz mieszanym 2.4 (B+G). Wybierając ustawienie ESSID oraz numer kanału, otrzymujemy działające połączenie sieci bezprzewodowej. Warto dostroić połączenie przy użyciu dodatkowych parametrów (Fragment Threshold, RTS, Data Rate, Preambule Type, Broadcast Essid, CTS Protect, Tx Power, Turbo Mode, WMM). Sprawą niezwykle ważną jest bezpieczeństwo sieci bezprzewodowych. W tym przypadku otrzymujemy wszystkie popularne zabezpieczenia - szyfrowanie WEP i WPA, RADIUS, 802.1x, tablicę filtracji adresów MAC. Tablica MAC jest ograniczona do 20 wpisów. Czyżby projektanci założyli, że urządzenie nie będzie obsługiwało więcej klientów jednocześnie? To raczej kwestia wydajności typowych połączeń 802.11abg.

Jakość usług i NAT

Router Edimax BR-6216MG
Dla większej liczby klientów konieczne jest zapewnienie odpowiedniej jakości usług. Edimax oferuje dość ciekawe opcje QoS. Otrzymujemy możliwość ograniczenia całkowitej przepustowości interfejsu, ale także ograniczenia dla wcześniej zdefiniowanych filtrów. Filtry mogą opierać się na adresach IP, zakresie portów, typie ruchu (http, ftp, smtp, pop3, inny), protokole (tcp, udp).

Wykorzystując te reguły, można z dużą swobodą zarządzać ruchem, kolejkowaniem, ograniczaniem przepustowości. A w zasadzie można by, bo przeprowadzone testy wykazały niezbyt precyzyjne działanie opcji ograniczania przepustowości.

System pozostawia wybór użytkownikowi - użyć translacji adresów (NAT) czy innego modelu konfiguracji sieci. Jest to istotne, gdy posiadamy większą liczbę publicznych adresów i chcemy przydzielić je użytkownikom. Z NAT powiązana jest funkcja przekazywania portów. Wpisy w tabeli pozwolą na automatyczne przekierowanie wybranych połączeń do określonej maszyny umiejscowionej za zaporą połączenia NAT. Podobną funkcję pełni opcja wirtualnego serwera. Specjalne typy aplikacji wymagające wielokrotnych połączeń (gry internetowe, wideokonferencje, telefonia IP) nie potrafią pracować przy włączonej opcji NAT. Edimax pozwala na przepuszczenie takich typów aplikacji przez zaporę połączenia sieciowego. Otrzymujemy także pełne wsparcie standardu UPnP.

Bezpieczeństwo i zarządzanie

Router Edimax BR-6216MG

Konfiguracja parametrów sieci bezprzewodowej.

Warto podkreślić rozbudowaną funkcjonalność zintegrowanej zapory ogniowej. Zapora potrafi ograniczać połączenia, ale aplikacje wymagające nieograniczonego dostępu do Internetu mogą wykorzystać strefę zdemilitaryzowaną DMZ. Urządzenie potrafi blokować dostęp do wybranych stron WWW przez wpisanie pełnego adresu URL lub słów kluczowych. Router potrafi blokować znane ataki, włączając w to: DoS, Ping of Death, Port Scan, Sync Flood, odrzucanie komunikatów ICMP przychodzące na port WAN.

Dobrze zaprojektowany jest system nadzoru i monitorowania. Mamy możliwość obejrzenia w jednym miejscu wszystkich ustawień konfiguracyjnych. Bardzo dokładnie działa systemowy dziennik. Zdecydowanie pomaga w diagnostyce błędów konfiguracji i zagrożeń. Dziennik został rozdzielony na zadania powiązane z systemem oraz osobno zadania związane z bezpieczeństwem. Dostępne są także bieżące statystyki dotyczące interfejsów sieciowych oraz informacje o działaniu serwera DHCP. Szkoda, że nie można przekazywać komunikatów do zewnętrznego serwera syslog.

Zarządzenie systemem plików pozwala na zapis aktualnej konfiguracji do pliku, odzyskanie konfiguracji, ustawienia kopii, przywrócenie do ustawień fabrycznych. Jest także możliwość aktualizacji oprogramowania.

Test wydajności

Warto podkreślić niezłe wyniki testów wydajności. Do testów użyta została aplikacja Bandwidth Tester zawarta w systemie Mikrotik, zainstalowanym na platformie RouterBoard 532 oraz komputer przenośny z kartą bezprzewodową Intel PRO/Wireless 2200BG. RouterBoard został przyłączony do Edimax przewodowo przy wykorzystaniu zintegrowanego przełącznika, natomiast komputer poprzez połączenie bezprzewodowe. Połączenie pracowało w trybie 802.11g i zostało zestawione z prędkością 54 Mb/s. W przypadku transmisji do klienta bezprzewodowego uzyskano średnią rzeczywistą prędkość transmisji IP 34 Mb/s. Transmisja od klienta bezprzewodowego ustaliła się na poziomie 16 Mb/s. W przypadku transmisji dwukierunkowej uzyskano przepustowość 17 Mb/s do klienta oraz 7 Mb/s od klienta bezprzewodowego.

Podsumowanie

Router Edimax BR-6216MG
Edimax BR-6216MG to ciekawa alternatywa dla istniejących na rynku urządzeń standardu 802.11bg. Urządzenie należy do nowej rodziny Edimax MIMO, która zawiera także kartę bezprzewodową PCMCIA oraz kartę bezprzewodową PCI. Konfiguracja jest łatwa, co ważne, otrzymujemy niezbędny wybór funkcji przypisanych do tej klasy urządzeń. Praca urządzenia jest stabilna przy całkiem rozsądnych osiągach wydajnościowych. Zastanawiający jest jednak fakt wprowadzania na rynek urządzeń 802.11g, podczas gdy coraz więcej producentów prezentuje urządzenia zgodne z propozycjami standardu 802.11n. Odpowiedź na to pytanie znają z pewnością ludzie z marketingu firmy Edimax. Można powiedzieć, że cena rekompensuje wszelkie niedogodności. Edimax BR-6216MB to godny polecenia router bezprzewodowy dla domowej lub niewielkiej sieci biurowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200