Rośnie zainteresowanie polskimi firmami internetowymi

W ciągu ostatnich tygodni o planowanych inwestycjach w spółki świadczące usługi dostępu do Internetu poinformowały duże polskie firmy informatyczne i telekomunikacyjne - ComArch, Softbank, Prokom Software i Netia Telekom.

W ciągu ostatnich tygodni o planowanych inwestycjach w spółki świadczące usługi dostępu do Internetu poinformowały duże polskie firmy informatyczne i telekomunikacyjne - ComArch, Softbank, Prokom Software i Netia Telekom. Interesują się nimi również zagraniczni przedsiębiorcy. "Widać ogromne poruszenie w polskim światku internetowym. Wokół firm świadczących usługi internetowe kręci się grupa, głównie zagranicznych, inwestorów, którzy chcą przejąć większościowe udziały. My także prowadzimy rozmowy z kilkoma potencjalnymi inwestorami. Być może już za tydzień okaże się, że mamy nowego właściciela" - mówi Tomasz Kępiński, prezes Polbox sp. z o.o., warszawskiego dostawcy usług internetowych.

Inwestor z Zachodu

Coraz częściej słyszy się opinie, że polski rynek internetowy dojrzał na tyle, iż warto w niego inwestować. Przyszły rok ma być dla niego przełomowy. Firmy, które dziś szacują liczbę polskich internautów na 1,5 mln, twierdzą, że za rok zwiększy się ona dwukrotnie. Liberalizacja prawa telekomunikacyjnego spowoduje zaś łatwiejszy dostęp do koncesji, a tym samym umożliwi zaoferowanie nowych usług. Doprowadzi także do obniżki opłat za połączenia.

"Konsolidacja polskiego rynku internetowego odbywa się w taki sposób, że pojawia się inwestor zagraniczny, który chce skupić wokół siebie kilka firm. Po zakończeniu procesu konsolidacji, z kilkudziesięciu, a nawet kilkuset, firm pozostanie ich 6-7" - prorokuje prezes Polboxu. "Wśród tych, którzy pozostaną, znajdą się zapewne , POL-34, GTS, Internet Telekomunikacja i 2-3 inne firmy" - dodaje.

Zainteresowanie operatorów

Konsolidacja polskiego rynku internetowego rozpoczęła się na początku tego roku, gdy amerykańska firma GTS przejęła po 25% udziałów w firmach ATOM i Internet Technologies. Kilka miesięcy później nastąpiło połączenie obu firm, które wspólnie utworzyły Internet Partners. Na razie GTS nie planuje dalszych inwestycji w Polsce. Według informacji Internet Partners, firma obsługuje ok. 50% wszystkich klientów korporacyjnych.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o współpracy Internet Partners z El-Net - należącym do Elektrimu operatorem telekomunikacyjnym, który niedawno otrzymał koncesję na działalność w Warszawie. "Rozmowy handlowe z El-Net prowadzimy od kilku miesięcy. Nadal jednak nie osiągnęliśmy porozumienia" - twierdzą, dementując pogłoski, przedstawiciele Internet Partners.

Pierwszym operatorem, który wykazał zainteresowanie Internetem, była jednak Telekomunikacja Polska SA. Kilka lat temu zaoferowała numer dostępowy do sieci WWW, a w lipcu br. poinformowała o utworzeniu spółki Internet Telekomunikacja. Firma ta rozpocznie działalność we wrześniu br. Będzie oferować dostęp do Internetu klientom indywidualnym i małym firmom.

Kolejną firmą telekomunikacyjną zainteresowaną inwestycjami w Internet jest Netia Telekom. Operator prowadzi rozmowy dotyczące przejęcia ogólnopolskiego dostawcy Internetu - TopNet. Firma TopNet posiada 28 oddziałów w Polsce. Według nieoficjalnych informacji, Netia miałaby za 51% udziałów w TopNet zapłacić ok. 800 tys. USD. Na razie podpisano jedynie list intencyjny.

Netia posiada koncesję na transmisję danych i dostęp do Internetu. Mimo to nie chce samodzielnie rozwijać tego typu usług. W zakresie transmisji danych największy prywatny operator współpracuje z Telbankiem.

Informatyk z Internetem

Zainteresowanie inwestycjami w nowe rynki wykazują także polskie firmy informatyczne. Jako pierwszy o swoich planach poinformował Prokom Software. Gdyńska firma zawarła z Centrum Nowych Technologii umowę, na podstawie której obie strony utworzyły spółkę akcyjną Wirtualna Polska. Prokom objął 25% akcji.

Krakowski ComArch i Grupa RMF FM zawiązały spółkę o nazwie Internet FM SA. ComArch posiada 45% jej akcji. "Nasz krótkoterminowy cel to stworzenie serwisu podobnego do portalu internetowego. Tym, co będzie go jednak odróżniać od innych tego typu rozwiązań, to połączenie z nim serwisów informacyjnych i , tworzonych przez nasz zespół lub partnerów. Jeśli zobaczymy, że ludzie często korzystają np. z usług sklepu internetowego z książkami, stworzymy własną księgarnię, tak aby jak najdłużej zatrzymać ich na naszych stronach" - przekonuje Paweł Przewięźlikowski, prezes Internet FM.

Uważa on, że dzięki porozumieniu z RMF FM Internet FM ma trzecie miejsce wśród działających w Polsce firm oferujących usługi i informacje przez Internet. Pierwsze dwa miejsca zajmują Onet (serwis należący do Optimusa) i Wirtualna Polska. Niewykluczone że druga z tych firm będzie pierwszą spółką internetową, która zadebiutuje na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. O takich planach informują jej szefowie. Według nieoficjalnych informacji, Onet szuka zachodniego inwestora.