Rośnie sprzedaż Windows 2000

Zdaniem IDC, rynek najlepiej przyjął Windows 2000 w wersji Professional.

Sprzedaż systemu Windows 2000 rośnie równomiernie - wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez International Data Corporation (IDC).

Zdaniem analityków, sukces sprzedaży tego systemu bazuje na ugruntowanej pozycji jego poprzednika - Windows NT, przy czym całkowita sprzedaż Windows 2000 ma być większa od NT jeszcze w tym roku. IDC podkreśla, że tempo migracji użytkowników do nowego systemu Microsoftu jest wyższe niż było to w przypadku jego poprzednika.

IDC przewiduje, że w IV kw. br. sprzedaż Windows 2000 będzie wyższa od liczby sprzedanych kopii NT o 1,7 mln. Ponadto do końca przyszłego roku Windows 2000 ma stanowić prawie 71% wszystkich sprzedanych systemów Windows 2000 i NT.

"Główna fala migracji do Windows 2000 trwa i będzie kontynuowana przez najbliższe 12-18 miesięcy" - stwierdził Al Gillen, analityk z IDC, zajmujący się sprzedażą oprogramowania systemowego.

Windows 2000 w odmianie Professional, który miał zastąpić Windows NT Workstation, został dobrze przyjęty przez rynek i wszystko wskazuje, że wzrost jego sprzedaży utrzyma się również w przyszłym roku - twierdzi IDC. Choć wersja Professional do końca br. ma mieć 40-proc. udział w rynku połączonych Windows 2000 i NT, to - zgodnie z przewidywaniami IDC - do końca przyszłego roku ten współczynnik ma wzrosnąć do ponad 72%.

"Jest wiele powodów, dla których system ten cieszy się dużym powodzeniem. Wśród nich jest obsługa nowych rozwiązań technologicznych, której nie ma w Windows NT Workstation 4.0 - USB, zaawansowane zarządzanie energią czy rzeczywiście działające rozwiązania plug and play" - twierdzi A. Gillen.

Wzrost sprzedaży Windows 2000 w wersji Server nie był tak szybki jak Professional, ale IDC szacuje, że w grudniu br. może on uzyskać 35% rynku wszystkich sprzedanych serwerów Windows. Jednakże w całym mijającym roku wartość ta wynosi zaledwie 16%. Analitycy przewidują, że do końca 2001 r. Windows 2000 Server będzie miał 56-proc. udział w sprzedaży wszystkich serwerów Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200