Rośnie rola Ethernetu w sieciach ISP

Infonetics Research opublikował raport w którym można przeczytać, że dostawcy usług sieciowych odnotowali w latach 2006 i 2007 znaczy wzrost ruchu Ethernet (o 90 do 100%).

W tym samym czasie wzrósł też ruch IP/MPLS (o 70 do 80%). Raport pokazuje, że operatorzy telekomunikacyjni starają się redukować koszty swoich infrastruktur sieciowych, zmniejszając liczbę technologii oraz upraszczając strukturę sieci. Rola technologii Carrier Ethernet ciągle rośnie, o czym można się było przekonać na zeszłorocznej konferencji Carrier Ethernet World Congress 2007, o której pisaliśmy tutaj.

Infonetics przewiduje, że operatorzy będą coraz częściej przechodzić na sieci optyczne. Będą to sieci wspierające różne technologie, od technologii transportowania pakietów Ethernet-WDM do technologii podobnych do tych, które przełączają obwody, co będzie możliwe dzięki stosowaniu specjalnych tuneli Ethernet (technologia znana pod skrótem COE; Connection Oriented Ethernet).

Zobacz również:

Powyżej warstwy transportowania pakietów królować będą protokoły IP/MPLS/Ethernet. Operatorzy będą sukcesywnie odchodzić od technologii SONET i SDH (warstwa transportu) i ATM (warstwa usług), stosując częściej w obu tych warstwach Ethernet.

Infonetics twierdzi, że technologie tunelowania Connection Oriented Ethernet (T-MPLS i PBT; Transport MPLS i Provider Backbone Transport) będą się cieszyć coraz większym wzięciem, potwierdzając przewidywania, iż Ethernet będzie opanowywać nowe obszary, wypierając z nich inne technologie.

Wraz z umacnianiem się Ethernetu, rosnąć będzie sprzedaż przełączników Carrier Ethrnet i routerów IP. Dostawcy usług sieciowych, którzy będą się chcieli utrzymać na rynku, będą zmuszeni wdrażać technologie, które pozwolą użytkownikom wymieniać pakiety z internetem wielokrotnie szybciej niż ma to miejsce obecnie. Wymagania użytkowników rosną bowiem bardzo szybko, głównie za sprawą takich aplikacji jak IPTV czy VoD (Video on Demand).


TOP 200