Rośnie popyt na środowiska wielochmurowe

Raport firmy F5 noszący tytuł Future of Multi-Cloud przewiduje, że w przyszłość dominować będą środowiska wielochmurowe. Świadczy o tym fakt iż aż 69% przebadanych globalnych organizacji planuje uruchomienie takich środowisk w 2019 r.

Popyt na konsumencie usługi sieciowe ciągle rośnie. Dlatego biznes nie może sobie pozwolić na ignorowanie środowisk wielochmurowych, które są powszechnie dostępne i bezpłatne. Można tu wymienić takie usługi, jak takie jak Google Drive czy Dropbox. Konsumenci będą mieli rosnący wpływ zarówno na inwestycje w tym obszarze, jak i wypuszczanie na rynek strategicznych usług.

Raport F5 podkreśla, że w związku z koncentracją na potrzebach konsumenta, zaspokojenie wszystkich potrzeb infrastruktury jednym rozwiązaniem chmurowym nie jest możliwe. Wielość aplikacji „klienckich” i ich specjalizacje dyktują strategie IT. Dlatego organizacje sięgają po wiele usług chmurowych i migracja dynamicznie się rozpędza: multi-cloud daje poprawę zwinności, skalowalności i efektywności, co zwiększa rentowność biznesu. Podejście klientocentryczne będzie zyskiwało na znaczeniu, a to oznacza, że oferty skupione na SaaS będą rosły w znaczącym tempie – mówi Ireneusz Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający w F5 Networks.

Zobacz również:

Podobną prognozę przedstawia Gartner2, wyliczając, że w 2018 r. aż 73,6 mld USD zostanie wydanych na SaaS3 – w skali globalnej właśnie ta kategoria będzie miała największy udział we wszystkich wydatkach na chmurę publiczną.

Szczęśliwie dla liderów biznesu, istniejące, zaawansowane rozwiązania umożliwiają bezpieczne przeniesienie aplikacji do modelu chmurowego, który najlepiej odpowiada specyficznej strategii czy konkretnej potrzebie, bez względu na infrastrukturalne czy geograficzne ograniczenia. Specjaliści IT z sektora finansowego, ze względów bezpieczeństwa pracy, bardziej ufają systemom osadzonym w chmurze niż lokalnie hostowanym ERP/AP. Aż 80%5 z nich wskazuje, że zachowania konsumenckie silnie wpływają na użycie innowacyjnych technologii płatniczych w ich biznesie, który opiera się na zaufaniu.

Raport firmy F5 wskazuje, że decydenci IT pracujący dla organizacji chcą usług, które dostarczają, zarządzają i ochraniają aplikacje w chmurze tak, jak oni sami robią to w centrach danych. Kluczowym parametrem, obok bezpieczeństwa, będzie więc potencjalne obciążenie poszczególnych środowisk. Szybkie znajdowanie nowych usług oraz wiarygodność w zarządzaniu danymi to parametry wyboru konsumenckiego dla środowiska multi-cloud. Ceniący sobie własną tożsamość i – coraz bardziej – wartość danych klienci będą szukać obsługi najwyższej jakości. Podstawowa konkurencyjność w tej kategorii to dobry powód dla biznesu na najbliższe pięć lat, aby zrozumieć i odnaleźć się w środowisku multi-cloud.

Źródło: mondaypr

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200