Rośnie popyt na specjalistów IT w Polsce

Specjaliści IT w Europie są wciąż poszukiwani i chętnie zatrudniani. Co ciekawe, to właśnie ze względu na doskonałe kadry Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania przez firmy nie tylko z sektora ICT.

Przez cały ubiegły rok utrzymywała się w naszym kraju wysoka dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów, przy jednocześnie niewielkim odsetku zwolnień. Z badania Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy w Polsce” wynika, że co czwarty respondent aktywnie szuka pracy (25%). Połowa ankietowanych szuka pracy biernie (CV jest dostępne na portalach rekrutacyjnych i społecznościowych oraz osoby te są otwarte na nowe propozycje zawodowe – 53%). Aż 70% polskich pracodawców deklarowało, że w chwili przeprowadzania badania rekrutowało specjalistów i menedżerów, a 67% planowało rekrutacje w ciągu następnych trzech miesięcy – wynika z ostatniego raportu Antal Global Snapshot, badającego dynamikę zatrudniania i zwalniania specjalistów oraz menedżerów w kluczowych sektorach w Polsce i na świecie. Wśród specjalistów najbardziej potrzebni są wciąż informatycy. Według danych Eurostatu z 2014 r. 74% firm zatrudniało nowych pracowników o specjalnościach informatyka i komunikacja. A potrzeby będą coraz większe. Według analiz Komisji Europejskiej w 2020 r. w krajach UE może być nieobsadzonych aż 825 000 wakatów w branży IT. Według Sedlak&Sedlak w Polsce liczba ta już przed rokiem przekraczała 50 000. W jednym tylko klastrze ICT w Łodzi firmy potrzebują od zaraz ponad 2000 specjalistów z branży IT, a zapotrzebowanie całej branży w regionie jest jeszcze wyższe.

Usługi nakręcają koniunkturę

Oprócz zaplecza wykształconych pracowników przewagę konkurencyjną nasz kraj ma dzięki wsparciu udzielanemu inwestorom przez władze samorządowe i centralne. Świadczy o tym rozwój zaawansowanych centrów biznesowych w Polsce: według danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL już w połowie 2015 r. zatrudniono ponad 150 000 specjalistów w 532 jednostkach, z czego najwięcej przy projektach IT (33%). Na dobre zadomowiły się u nas m.in. firmy: Luxoft, Capgemini, HP, Accenture, SAP, Samsung, Intel czy Sii. Jednak już w takich kwestiach jak ulgi podatkowe dystansuje Polskę np. Rumunia, gdzie znaczna część stanowisk IT jest zwolniona z podatku dochodowego. To pozwala firmom na zaoferowanie pracownikom wyższych zarobków. „Przykład Rumunii obrazuje, jak mocno kraje Europy Środkowo-Wschodniej rywalizują o zainteresowanie inwestorów z branży IT. Szczególną uwagę warto zwrócić na wprowadzone w tym półroczu regulacje, mocno rozszerzające grupę objętą w tym kraju ulgami od podatku dochodowego. Wcześniej firmy mogły zatrudniać na objętych ulgą stanowiskach wyłącznie absolwentów kilku wybranych kierunków o ściśle informatycznym charakterze. Obecnie ustawa uwzględnia także kierunki powiązane, takie jak mechatronika, telekomunikacja i im podobne” – mówi Wojciech Mach, dyrektor zarządzający Luxoft Poland, firmy która od 2012 r. zwiększyła zatrudnienie w Polsce z 240 do 1200 osób, ale jeszcze więcej informatyków ma w Rumunii, a od 2014 r. rozwija także centrum w Sofii. Pracownikom, którzy ze względu na miejsce zatrudnienia nie może przyznać wyższej płacy, oferuje atrakcyjne pakiety relokacyjne w wysokości od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na pokrycie kosztów przeprowadzki do innego kraju lub między poszczególnymi miastami, a także aklimatyzację.

Zobacz również:

  • Satysfakcja pracowników spada mimo podwyżek
  • Meta miała trudny kwartał. Ograniczy zatrudnianie nowych pracowników

Informatycy wracają

Rośnie popyt na specjalistów IT w Polsce

Z badań firmy Antal wynika, że wyjazd rodzimego informatyka do pracy poza Polskę nie jest już tak atrakcyjny. Ponad jedna piąta respondentów nie jest zainteresowana zagranicznymi ofertami. Część spośród grupy pracujących za granicą deklaruje chęć powrotu do kraju. Obecnie nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie najczęściej motywuje do powrotu do Polski specjalistów i menedżerów IT. Zgodnie z odpowiedziami do powrotu do kraju najbardziej skłania ich sytuacja rodzinna – tak deklaruje 41% badanych. Na konkurencyjne wynagrodzenie zwraca uwagę prawie co czwarty ankietowany (24%). Dla respondentów ważny jest też kontakt z najnowszymi technologiami (12% wybrało tę odpowiedź) oraz praca w znanej, międzynarodowej firmie (11%). Może to świadczyć o tym, że kandydaci cenią sobie markę pracodawcy. „Specjaliści i menedżerowie z branży IT nie przykładają już tak wielkiej wagi jak jeszcze kilka lat temu do wynagrodzeń, które na przestrzeni ostatnich lat zbliżają się do zachodnich standardów – jedynie dla ¼ respondentów (24%) wynagrodzenie jest priorytetem. Największym problemem, jeśli chodzi o pracę poza Polską, jest utrudniony kontakt z rodziną i znajomymi, co najczęściej przyczynia się do powrotu do kraju. Ważne też są nowe technologie, z którymi coraz częściej pracownicy w Polsce mają styczność i dzięki którym mogą się rozwijać – 12% odpowiedzi pokazuje, że technologia jest dla ankietowanych priorytetem” – mówi Mikołaj Zbudniewek, Consultant Antal IT Services.

Silna konkurencja regionalna

Rośnie popyt na specjalistów IT w Polsce

Cała branża IT nie odnotowuje znaczącego odpływu ludzi za granicę. Większym wyzwaniem jest to, że centra usług wspólnych i centra sharingowe, które rozwijają się głównie w największych miastach, wysysają specjalistów. „Warszawa, Poznań, Kraków i Wrocław to miasta, które są bardzo mocno wydrenowane ze specjalistów” – ocenia Artur Jedynak, prezes KBJ. „W ostatnich 12 miesiącach sporym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się m.in. Bydgoszcz, Radom, Lublin czy Szczecin” – podkreśla Marek Grodziński, wiceprezes ABSL i dyrektor Europejskiej Sieci Centrów BPO Capgemini.

Spośród lokalnych rynków pracy szczególnie interesujące wydają się wrocławski i trójmiejski. Na tym pierwszym nasycenie ekspertami jest duże, ale do stolicy Dolnego Śląska wciąż przybywają nowe firmy, więc brakuje pracowników, zwłaszcza deweloperów z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem.

Oczekiwania wrocławskich specjalistów IT odzwierciedlają powszechny trend panujący na polskim rynku pracy, zgodnie z którym sukces zawodowy jest równoznaczny z sukcesem finansowym – 68% badanych pracowników jako największe oczekiwanie wobec życia zawodowego wskazało dobrobyt finansowy. We Wrocławiu wyzwaniem dla pracodawców jest również utrzymanie specjalistów IT w strukturze organizacji, co jest spowodowane ogromną konkurencją firm z branży na lokalnym rynku.

Rośnie popyt na specjalistów IT w Polsce

Bardzo chłonny jest wciąż rynek Trójmiasta, który dynamicznie się rozwija. Z danych EURES-u wynika, że występuje tam najwyższy stopień koncentracji działalności gospodarczej. Bardzo szybko rozwija się obszar bankowości w sektorze SSC/BPO – na swoje centra zdecydowało się wiele prężnie działających firm z tego sektora. W planach są kolejne duże inwestycje. To powoduje, że potrzebni są specjaliści z wąskimi specjalnościami w obrębie IT. Z danych firmy Antal wynika, że aż 77% firm na Pomorzu planuje rekrutacje nowych pracowników IT.

Plany zatrudnienia informatyków mają także firmy, które wzięły udział w badaniu Computerworld Polska. Już w 2015 r. ponad 20% firm podwoiło liczbę pracowników IT, a w 2016 r. zamierza tak zrobić 38% uczestników naszego badania. Wyniki pokazujemy na wykresach.

Powstające miejsca pracy

LANDESK, firma dostarczająca rozwiązania usprawniające zarządzanie środowiskami IT, otwiera nowe centrum wsparcia technicznego w Warszawie.

Od początku czerwca 2015 r. działa w Warszawie międzynarodowe Centrum Usług Wspólnych Groupon (SSC), obsługujące klientów z dziesięciu państw, w tym z Polski. W polskim centrum powstanie 300 nowych stanowisk.

Luxoft, jeden z czołowych globalnych dostawców usług ITO (IT Outsourcing), otworzył we Wrocławiu nowe biuro, gdzie zatrudnia 200 informatyków, a w 2016 r. zespół może się powiększyć o kolejnych kilkuset specjalistów.

Guidewire Software, Inc., dostawca oprogramowania dla towarzystw ubezpieczeniowych, otwiera Regionalne Centrum Programowania w Krakowie.

Firma IBM w ramach rozwoju sieci IBM Studios w Europie ogłosiła, że planuje otwarcie nowego centrum w Warszawie.

Comarch zainwestował w kolejny nowoczesny budynek w Krakowskiej Strefie Ekonomicznej i zamierza rozbudowywać ośrodki programistyczne w całej Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200