Rośnie popularność usług SMS

W pierwszym kwartale 2001 r. za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej na całym świecie wysłano 50 mld wiadomości SMS. To ponad pięć razy więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Do końca br. wartość ta wzrośnie do 200 mld.

Według danych GSM Association, organizacji ustanawiającej standardy telefonii komórkowej, do końca 2001 r. użytkownicy telefonów komórkowych wyślą ponad 200 mld SMS-ów. Dane dotyczą tradycyjnych SMS-ów, które zostały zaprojektowane jako tekst zawierający do 160 znaków. Obecnie z telefonów komórkowych korzysta na całym świecie ok. 500 mln abonentów. Liczba wysyłanych miesięcznie krótkich wiadomości tekstowych wzrosła z 1 mld miesięcznie w 1999 r. do 16 mld w każdym kolejnym miesiącu 2001 r. GSM Association spodziewa się, że pod koniec br. co miesiąc wysyłanych będzie 25 mld SMS-ów.

Do coraz większej popularności SMS-ów przyczyni się przede wszystkim: wzrastająca liczba użytkowników telefonów komórkowych, większa dostępność, szersze wykorzystanie tego kanału przekazu w marketingu bezpośrednim oraz np. w systemach dyspozytorskich.

Zobacz również:

Największy wzrost liczby korzystających z SMS-ów zanotowano w Europie i Azji. Niemcy w ciągu trzech miesięcy 2001 r. wysłali 6 mld SMS-ów, w Wielkiej Brytanii - 3,5 mld. Na rynku azjatyckim najwięcej osób wysyła SMS-y z Filipin, Chin, Hongkongu i Singapuru.

Ericsson i inni operatorzy zapowiadają, że dzięki technologii MMS (Multimedia Message Service) użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli wkrótce przesyłać nie tylko informacje tekstowe, lecz również dźwięk, obrazy czy nawet pliki wideo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200