Rośnie popularność Javy

Coraz więcej producentów oprogramowania ogłasza swe wsparcie dla języka programowania Java stworzonego przez Sun Microsystems.

Coraz więcej producentów oprogramowania ogłasza swe wsparcie dla języka programowania Java stworzonego przez Sun Microsystems.

Podczas pokazów Internet World w Bostonie, firmy Lotus Development, Intuit, Borland International, Macromedia i Spyglass poinformowały o wprowadzeniu do własnych produktów obsługi aplikacji (applets) pisanych w Javie. Równocześnie Oracle podążając wzorem Netscape Communications i Toshiby zaoferował przeglądarkę WWW korzystającą z nowego języka.

Java umożliwia użytkownikom tworzenie programów uatrakcyjniających statyczne strony stworzone za pomocą Language HTML.

Zdaniem Suna, Java jest interpretowany językiem obiektowym umożliwiającym metamorfozę WWW w platformę dla uruchomienia wyszukanych aplikacji klient/serwer. Java jest międzyplatformowym środowiskiem programistycznym, dzięki czemu ten sam program można będzie uruchamiać na jednakowym sprzęcie.

Java jest wciąż mało popularna wśród producentów oprogramowania. Wśród firm zamierzających wprowadzić narzędzia programistyczne korzystające z Javy znajdują się Macromedia z kolejną wersją Authoware i Director.

Borland negocjuje licencjonowanie Javy dla własnych środowisk programistycznych. Firma zamierza przedstawić własne środowisko do szybkiego tworzenia aplikacji nazwane Latte. Produkt pojawi się na rynku w I poł. 1996 r. Latte zostanie stworzone w Javie co pozwoli na obsługę wielu platform oraz lepszą skalowalność.

Sun już zaprezentował Workshop własne środowisko do budowania aplikacji w Javie. Microsoft planuje stworzenie własnego narzędzia programistycznego oznaczonego nazwą Blackbird. Internetowa wersja produktu pojawić się ma w II poł. 1996.r. Microsoft chce wdrożyć obsługę języka Visual Basic for Applications bezpośrednio do narzędzia programistycznego MS Network Blackbird oraz dołączyć internetowe funkcje do Visual Basica. Koncern zastanawia się także nad dostosowaniem Visual Basica i Visual C++ do współpracy z Internetem. Nowa strategia Microsoftu to tworzenie przez niezależnych producentów za pomocą VB 4.0 i Visual C++ typowych sterowników OLE (OCX-ów) oraz obiektów OLE Automation jako alternatywanych rozwiązań do aplikacji Javy. Oba typy umożliwiłyby ze strony klienta wdrażanie w czasie rzeczywistym uaktualnień oraz wykonywanie przeliczeń w aplikacjach sieciowych. Microsoft zamierza zapewnić zabezpieczanie aplikacji opartych na OCX-ach bez limitowania ich funkcjonalności.

Oracle w styczniu 1996 r. wprowadzi na rynek PowerBrowser, opartą na Javie przeglądarkę Web dla Windows 95, Macintosha oraz Motifa. Spyglass negocjuje z Sunem warunki licencji na Javę dla własnej przeglądarki Web. Umowa pomiędzy Spyglass a Sunem mogłaby upowszechnić Javę ponieważ firma licencjonuje kod źródłowy Enhanced Mosaic dla innych producentów (np. Microsoftu). Przeglądarki stworzone przy użyciu technologii Spyglass Mosaic będą umożliwiały oglądanie obiektów zbudowanych za pomocą Javy tj. interaktywnych aplikacji zawierających animację, dźwięk i grafikę.

IBM zademonstrował na Comdexie zestaw narzędzi umożliwiający programistom tworzenie aplikacji internetowych w wielu językach programowania w tym C++, OpenDoc i Java. Dzięki temu IBM mógłby podłączyć OpenDoca do bibliotek klas stworzonych w Javie. Prototypowe oprogramowanie nazwane CyberParts jest przystosowane do pracy z IBM WebExplorerem i Netscape Communications. CyberParts pojawi się na rynku w I kw. 1996r.

Sun oczekuje także na zawarcie umów licencyjnych z Lotusem i Intuitem, które to firmy planują wdrożyć Javę do Notes i Quickena.

Obecnie w fazie testów beta znajduje się Netscape Navigator 2.0 produkcji Netscape Communications obsługujący Javę w wersjach dla Windows 95, Windows NT i Unixa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200