Rośnie optymizm sektora MŚP

Małe i średnie firmy w Polsce są w lepszych nastrojach niż na początku roku – wskazuje Barometr EFL na II kw. 2020 – to bardzo pozytywny sygnał.

Rośnie optymizm sektora MŚP

Nastroje MŚP

Zniesienie ograniczeń związanych z powszechną kwarantanną i pakiety pomocowe dla firm wpłynęły na podniesienie nastrojów w sektorze MŚP. W marcu wskaźnik barometru spadł do 32,5 punktu, później stopniowo rósł, teraz wynosi 50,2 punktu. Dla porównania – przed pandemią jego wartość wyniosła 49,9 punktu. „Patrząc na pomiary w ostatnich czterech latach, pomiędzy II a III kwartałem następowało obniżenie wartości głównego wskaźnika. Najczęściej spowodowane było to okresem wakacyjnym przypadającym na początek drugiego półrocza. W tym roku, z uwagi na trwający czas pandemii, jakiekolwiek trendy z poprzednich lat nie mają zastosowania, co widać w najnowszym odczycie. Nie dość, że główny indeks Barometru na III kwartał wzrósł w porównaniu do poprzedniego pomiaru, to w dodatku jest wyższy niż na początku tego roku i na końcu poprzedniego. Widać, że nastroje wyraźnie się poprawiają, przedsiębiorcy powoli próbują powrócić do normalności korzystając zarówno z rządowych pakietów pomocowych jak i wsparcia prywatnych instytucji, w tym finansowych. Miarą powrotu do punktu wyjścia będzie jednak powrót do inwestycji i większego zatrudnienia, a na te ruchy zarządzających mikro, małymi i średnimi firmami możemy poczekać w przypadku wybranych branż nawet 2-3 lata” – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Aż 81% respondentów badania planuje zachować dotychczasowy poziom inwestycji. Poprawiły się prognozy dotyczące sprzedaży i płynności finansowej – zwiększenia zamówień oczekuje co czwarta firma (w marcu br. było to zaledwie 5 proc.). Natomiast zmniejszenia sprzedaży spodziewa się ok. 27% firm – to ogromna poprawa w porównaniu z II kwartałem, kiedy odsetek ten wynosił 73 proc.


TOP 200