Rośnie liczba użytkowników systemów mobilnych płatności

Analitycy Gartnera szacują, że w tym roku liczba osób regularnie korzystających z systemów płatności opartych na telefonii komórkowych w skali globalnej przekroczy 33 mln. W ciągu trzech kolejnych lat liczba ta ma się potroić. Dominują płatności autoryzowane przy pomocy wiadomości SMS.

Według ekspertów płatności mobilne to wszelkiego rodzaju usługi umożliwiające autoryzowanie transakcji przy pomocy telefonu komórkowego, realizowane w różnych technologiach (m.in. wiadomości SMS, WAP, a nawet transmisja NFC). Obecnie zdecydowana większość tego rodzaju transakcji realizowana jest w regionie Azji. Szacuje się, że mieszka tam ok. 28 mln osób (85%) regularnie dokonujących płatności za pośrednictwem telefonów komórkowych. W Ameryce Północnej mieszka ok. 1 mln użytkowników, zaś w Europie Zachodniej ok. 500 tys. W Polsce z tego rodzaju usług korzysta stosunkowo niewiele osób. Według szacunków firmy mPay w połowie lutego liczba użytkowników systemów płatności mobilnych nie przekraczała 20 tys.

Tak duża rozbieżność spowodowana jest przede wszystkim wcześniejsze wprowadzenie usług płatności mobilnych w krajach takich jak Japonia i Filipiny, a także dynamiczny rozwój Chin i Indii. Eksperci szacują, że w 2011 roku na świecie będzie prawie 104 mln osób, regularnie korzystających z usług płatności mobilnych. Autoryzacja transakcji przy pomocy wiadomości tekstowych pozostanie najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem, jednak znacznie wzrośnie udział rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach.

Więcej na temat płatności mobilnych:

Jak technologie zmienią tradycyjny handel

mPay: telefon twoim portfelem

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200