Rośnie liczba dużych centrów danych w Polsce

W październiku 2021 Orange otworzył ośrodek w Łazach koło Warszawy, a w grudniu T-Mobile uruchomił nowe centrum danych w Warszawie.

Pod koniec 2021 roku uruchomione zostały w Polsce dwa nowe, duże centra danych. Oba w Warszawie i jej okolicach. To dobre wiadomości, bo oznaczają nie tylko wzrost mocy przetwarzania dostępnej dla firm, a również większą konkurencję na tym rynku, z którą muszą się mierzyć zarówno polskie firmy oferujące usługi kolokacyjne i chmurowe, jak i dostawcy międzynarodowi, na przykład OVHcloud, Microsoft, Google lub AWS.

Operatorzy już od dawna szukają nowych możliwości zwiększenia przychodów poza tymi związanymi z typowymi usługami telekomunikacyjnymi. Dlatego Inwestują w infrastrukturę 5G, ale także rozbudowę infrastruktury centrów danych świadczących usługi kolokacyjne i chmurowe. Te dwa trendy dobrze się uzupełniają, bo nowe centra danych umożliwiają obsługę zwiększonego zapotrzebowania na przetwarzanie danych związanego z wdrażaniem sieci 5G, a jednocześnie pozwalają na zwiększenie przychodów związanych z usługami świadczonymi dla zewnętrznych klientów.

Zobacz również:

  • MetroCluster – odpowiedź T Business na wyzwania rynku e-commerce
  • Nowe technologie są koniecznym warunkiem rozwoju
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób

Pod tym względem szczególnie aktywny jest T-Mobile, a w zasadzie Deutsche Telekom Europe, który obecnie jest największym w Polsce i Europie dostawcą usług kolokacyjnych i chmurowych.

Orange Warsaw Data Hub

Otworzony 11 października ośrodek Orange Warsaw Data Hub ma całkowitą powierzchnię 6700 m2 i oferuje 1600 m2 powierzchni kolokacyjnej podzielonej na cztery niezależne komory serwerowe. Zlokalizowany jest w Łazach blisko warszawskiej aglomeracji, ale poza terenami mieszkalnymi i przemysłowymi oraz z dala od cieków wodnych, terenów zalewowych i linii kolejowych.

Rośnie liczba dużych centrów danych w Polsce

Nowe centrum danych Orange Warsaw Data Hub w Łazach koło Warszawy. Źródło: Orange Polska.

Centrum danych jest podzielone na strefy dostępu, co umożliwia bezpieczne współdzielenie przestrzeni technicznej przez Orange oraz klientów tej firmy. Każdy z nich ma swój unikalny dostęp do zasobów zarówno własnych, jak i współdzielonych. Każda z czterech komór serwerowych jest osobną, odseparowaną konstrukcją umieszczoną wewnątrz zewnętrznego budynku. W efekcie nawet najpoważniejsze, potencjalne awarie w jednej komorze takie, jak na przykład pożar, nie mają wpływu na funkcjonowanie innych części centrum danych.

Ośrodek ma certyfikat EN 50600 3 i zapewnia wysoką jakość usług SLA – według Orange jego dostępność jest na poziomie 99,982%.

Centrum danych zostało wyposażone w baterię paneli fotowoltaicznych o mocy 0,5 MW, która wystarcza na pokrycie zapotrzebowania na energię połowy jednej z komór serwerowych. Jak podkreślają przedstawiciele firmy oznacza to zmniejszenie rocznej emisji CO2 o 5000 ton. System fotowoltaiczny może zostać rozbudowany.

Warsaw Data Hub to trzecie centrum przetwarzania danych Orange Polska po Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi (CPD Łódź) oraz Data Center Natolin w Warszawie.

T-Mobile, nowe centrum Szlachecka B

T-Mobile Polska uruchomił w grudniu 2021 roku nowe centrum przetwarzania danych o powierzchni kolokacyjnej ponad 1700 m2 oraz całkowitej około 4300 m2. Ośrodek jest zlokalizowany w Warszawie na ul. Szlacheckiej obok wcześniej zbudowanego i działającego już od 10 lat centrum T-Mobile Szlachecka A i jest wyposażony w 8 komór serwerowych.

Jest to już szóste duże centrum danych T-Mobile w Polsce z których 4 są zlokalizowane w Warszawie i okolicach, a po jednym we Wrocławiu i Krakowie.

Według prezentowanych przez firmę informacji energia zasilająca obiekty pochodzi ze źródeł odnawialnych, a współczynnik PUE (Power Usage Effectiveness) dla nowego obiektu wynosi tylko 1,3, co oznacza wysoki poziom energooszczędności.

Szlachecka B została połączona z innymi centrami danych T-Mobile łączami o wysokiej przepustowości 400 Gb/s. Ma to m.in. umożliwić efektywną realizację opracowanej przez T-Mobile koncepcji Next Generation Hybrid Data Center łączącej usługi kolokacyjne i chmury publiczne, a także budowę systemów o dużej odporności na awarie wykorzystujących zasoby odseparowanych geograficznie ośrodków przetwarzania danych.

„Transformacja T-Mobile od operatora telekomunikacyjnego do wszechstronnej firmy technologicznej, nie byłaby możliwa bez ciągłego rozwoju technologii chmurowych oraz inwestycji w nowoczesne centra przetwarzania danych” powiedział Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska podczas otwarcia nowego obiektu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200