Rośnie liczba ataków na urządzenia IoT

Szybkie rozprzestrzenianie się Internetu rzeczy (Internet of Things) otworzyło drzwi dla nowych urządzeń oraz technologii, jednak sprawia to również, że ten ekosystem zostaje głównym celem ataków. Najnowsze dane sugerują, że szyfrowanie urządzeń IoT za pomocą oprogramowania ransomware będzie znacznie częstsze.

W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez firmę Datto można przeczytać, że 64% z zarządzanych dostawców usług (MSP), które dbają o infrastrukturę IT w małych i średnich przedsiębiorstwach (SMB) przewiduje, że celem ataków ransomware zaczną być urządzenia IoT.

Odkąd MSP są na linii frontu, ich raporty mogą łatwo wskazywać kierunek rynku. 4 na 5 MSP mówią, że doświadczają wzrostu ilości ataków, wśród których są także urządzenia IoT.

Zobacz również:

Ekosystem Internet of Things jest przeznaczony do problemów związanych z bezpieczeństwem, ponieważ producenci nie przestrzegają standardów bezpieczeństwa. Brak wsparcia dla sprzętu jest również winny stwarzaniu bieżących problemów związanych z bezpieczeństwem IoT.

Inne niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z Northeastern University i Imperial College London wykazało, że urządzenia IoT pozwalają na wyciek danych bez wiedzy użytkowników. A ponieważ coraz więcej urządzeń dołącza do świata IoT, łatwo jest zrozumieć, dlaczego prognozy MSP dotyczące tego, że stanie się ono punktem centralnym ataków ransomware, najprawdopodobniej okażą się prawdziwe.

Na rynku są już dostępne rozwiązania do ochrony sieci IoT, takie jak huby bezpieczeństwa Bitdefender BOX, które chronią je przed zagrożeniami i możliwością wykradania a nich poufnych danych. Trzeba je tylko zacząć wdrażać.

Źródło: Bitdefender

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200