Rosnące rozmiary rynku

Dynamizm zmian wśród firm, których oferta ściśle związana jest z Internetem, jest wciąż bardzo wysoki.

Dynamizm zmian wśród firm, których oferta ściśle związana jest z Internetem, jest wciąż bardzo wysoki.

Internetowa gorączka złota w pierwszym rzędzie udzieliła się inwestorom zainteresowanym przedsięwzięciami wysokiego ryzyka. Wciąż powstaje bardzo wiele nowych firm, które upatrują swoją szansę zaistnienia na rynku i szybkiego wzrostu, dzięki wprowadzeniu nowych internetowych rozwiązań. To bardzo dynamiczny rynek, na którym codziennością są upadki nieudanych i wykupywanie obiecujących przedsięwzięć przez duże koncerny. Specjaliści z firm konsultingowych są zgodni, że rynek ten stopniowo się racjonalizuje i nie jest tak bardzo chaotyczny, jak miało to miejsce rok temu.

W roku 1994, gdy na rynku pojawił się Netscape, był jedną z pięciu firm oferujących przeglądarki !WWW. Nie było wśród nich Microsoftu. Zaledwie 6 miesięcy później, aż 30 różnych firm chciało sprzedawać swoje przeglądarki. Po upływie roku pozostały jedynie dwie firmy. Zdaniem analityków rynkowych, podobnie może wyglądać sytuacja w innych sektorach rynku internetowego – np. w przypadku technologii aktywnej dystrybucji danych i informacji. Obecnie można zauważyć wyraźną konsolidację rynku w obszarze narzędzi przeznaczonych do tworzenia stron !WWW. Firmy występujące z taką ofertą będą ulegać marginalizacji albo zostaną przejęte przez dużych producentów oprogramowania.

Najwięcej nowych firm powstaje na takich obszarach, jak: handel elektroniczny, aplikacje obsługujące środowiska wielojęzyczne, JavaBeans, filtrowanie zawartości serwisów internetowych i stron WWW czy personalizacji informacji. Natomiast największa dynamika zmian, objawiająca się w sprzedaży i upadkach firm, dotyczy narzędzi do tworzenia i administracji zawartości serwerów WWW, świadczenia usług dostępowych do sieci globalnej, technologii aktywnej dystrybucji (push) i zabezpieczeń typu firewall.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200