Rosnąca dominacja Windows

IDC donosi, że mimo wzrastającej presji ze strony Linuksa, Windows zdominował w 2002 roku rynek systemów operacyjnych. Dotyczy to nie tylko systemów klienckich, co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, ale też serwerowych systemów operacyjnych.

Dane takie podaje IDC i przewiduje, że systemy operacyjne Microsoftu utrzymają się na czołowych pozycjach przez co najmniej najbliższe cztery lata.

W dokumencie IDC zatytułowanym "Worldwide Client and Server Operating Environment Market Forecast and Analysis, 2002-2007" można przeczytać, że biorąc pod uwagę liczbę nowych licencji sprzedanych w 2002 roku na serwerowe systemy operacyjne, Windows może się pochwalić wynikiem 55,1 procent (w poprzednim roku było to 50,5 procent), podczas gdy płatne wersje Linuksa stanowiły 23,1 procent (22,4 procent w 2001 roku). Raport nie brał pod uwagę bezpłatnych wersji systemu Linux.

Zobacz również:

  • Menadżer haseł - jaki program warto wybrać i na co zwrócić uwagę
  • Jak technologia może pomóc podczas kryzysu uchodźczego
  • Ważna informacja dla użytkowników systemu Windows 8.1

Jeśli chodzi o liczbę nowych licencji sprzedanych na systemy instalowane po stronie klientów, Windows zajął w 2002 roku pierwsze miejsce (aż 93,8 procent). Linux przedstawia się tu bardzo skromnie – 2,8 procent. A obroty na rynku klienckich systemów operacyjnych zamknęły się w 2002 roku kwotą 10,4 mld USD.

W 2002 roku dostawcy oprogramowania sprzedali 5,7 miliona nowych licencji na serwerowe systemy operacyjne (uzyskując obroty w wysokości 7,8 mld USD), co oznacza spadek o 5,1 procent w porównaniu z poprzednim rokiem.

Udział Microsoftu na rynku serwerowych systemów operacyjnych wyniósł w 2002 roku 16,7 procent, a Linux opanował 0,6 procent tego rynku (licząc wielkość obrotów). Wszystkie odmiany systemu Unix opanowały 31,1 procent rynku, a NetWare (Novell) 4,3 procent.

Niektóre systemy operacyjne odchodzą do lamusa, czego przykładem może być OS/2 (IBM). Firma zapowiada, że system OS/2 będzie wspierany do 2006 roku i rekomenduje, aby użytkownicy przechodzili na inne oprogramowanie, wskazując na Linuksa, a nie na platformę Windows.

IDC przewiduje, że obroty na rynku platformy linuksowej będą rosnąć do 2007 roku cztery razy szybciej niż przeciętne obroty na wszystkich innych platformach. Jeśli chodzi o serwerowe systemy operacyjne, płatny Linux opanuje w 2007 roku 32,3 procent rynku (licząc liczbę sprzedanych licencji). W każdym roku użytkownicy będą kupować 2,8 miliona nowych licencji na używanie Linuksa.

Jednak na dzisiaj Microsoft to prawdziwa potęga. Dość powiedzieć, że Microsoft uzyskuje w ciągu trzech dni takie obroty na rynku systemów operacyjnych, jakie cały przemysł linuksowy generuje w ciągu roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200