Rosnąć z SAPem, rosnąć z chmurą

Computerworld SAP umiejętnie buduje chmurowy model dla swoich systemów. Na sukces nie pracuje sam. Zbudowanie sprawnego, wydajnego i bogatego w wiedzę oraz doświadczenie ekosystemu może dziś decydować o udanej i skutecznej transformacji cyfrowej.

Posłuchać mądrego – zawsze warto. Budować swoją wiedzę w oparciu o najlepsze praktyki z rynku – niezbędne. O transformacji cyfrowej powstają tysiące publikacji, a w biznesowych mediach społecznościowych setki ekspertów pisze swoje posty. Czy to oznacza, że temat jest już ograny i wszystko wiemy o tym, jak cyfrowo zmieniać biznes? Niekoniecznie. Przepisów na cyfryzację jest wiele, również sporo jest ścieżek donikąd. Procesów informatycznych, wpływających na radykalną zmianę organizacji, nie da się przeprowadzić w oparciu o internetowe tutoriale…

Udana rewolucja cyfrowa – taka, która przemodeluje nie tylko firmowe technologie, ale wniknie dogłębnie w tkankę organizacji, wymaga wysiłku, wiedzy, kompetencji, wparcia. Mówił o tym podczas SAP NOW Ralph van Uden, dyrektor działu Core Cloud oraz szef RISE with SAP na region CEE.

Transformacja nie może odbywać się tylko na poziomie technologii i automatyzacji procesów. Wymaga także mentalnej zmiany. Liderzy rynkowi potrzebują holistycznego wsparcia w postaci Business Transformation as-a-Service. W ten sposób będą mieli szansę wyswobodzić się z dotychczasowych schematów działania i faktycznie przekształcić swój biznes w inteligentne przedsiębiorstwo. To jedyny sposób, by zbudować unikalną pozycję rynkową oraz nauczyć się prosperować w świecie ciągłych przemian - Ralph van Uden.

Zmieniamy się. Zmieniamy modele biznesowe. Jak wynika z tegorocznego raportu PMR „Chmura i cyberbezpieczeństwo”, przygotowanego dla firmy Netia, co trzecia firma w Unii Europejskiej i co czwarta w Polsce deklaruje korzystanie z płatnych usług w chmurze.

Cieszy to, że marsz w kierunku rozwiązań chmurowych coraz częściej nie jest błąkaniem się po pustyni, ale przemyślana strategią. W tym samym raporcie czytamy, że firmy korzystające z chmury najczęściej deklarują wsparcie zewnętrznego partnera w przypadku samego wdrożenia (52%), jak również utrzymania infrastruktury (22%). Co piąta firma przekazuje zewnętrznemu usługodawcy ogół prac związanych z zaplanowaniem, wdrożeniem i utrzymaniem chmury w organizacji.

Takie dane cieszą, ponieważ świadczą o dojrzewaniu, czy już dojrzałości, rodzimych firm.

Oczywiście pytaniem pozostaje, kim są partnerzy wdrożeniowi, jaką mają historię sukcesów, skąd czerpią wiedzę i kompetencje, by wspierać organizacje w cyfrowej zmianie.

SAP, który sam również podąża w stronę chmury, oferując swoje rozwiązania ERP w modelu cloudowym, IaaS, ma wszystkie potrzebne elementy, by wspierać organizacje w cyfrowej rewolucji. Dodać należy, że w rewolucji odpowiedzialnej. Thomas Duschek, prezes i dyrektor zarządzający SAP Polska wyraźnie podkreślał ten wątek podczas swojego wystąpienia na sopockim SAP NOW. Ponad ¾ wszystkich transakcji biznesowych na świecie jest przeprowadzanych za pośrednictwem systemów SAP, a to ogromne możliwości w zakresie wsparcia przedsiębiorstw w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. I tak się dzieje. Systemy SAP mają wbudowane rozwiązania pomagające analizować emisję gazów cieplarnianych. Producent wprowadził też SAP Product Footprint Management, rejestrujący ślad środowiskowy produktów w całym łańcuchu dostaw.

Biznes może więc rosnąć i być jednocześnie bardziej odpowiedzialny.

Takie deklaracje, a tym bardziej idące za nimi konkretne rozwiązania mogą tylko cieszyć. Ale chęć bycia odpowiedzialnym jest też po stronie organizacji, które systemy SAP posiadają lub chcą posiadać. Tym intencjom (czasem wręcz konieczności) znacząco dziś sprzyjają zmiany w modelu dostarczania rozwiązań klasy ERP. Demokratyzacja technologii dzięki cloud computingowi pozwoli wielu przedsiębiorstwom nie tylko ponownie rozważyć możliwości implementacji ważnych dla biznesu systemów, ale też ułożyć cały biznes na nowo, by cyfryzacja przenikała wszystkie firmowe procesy i struktury.

Wspomniane wcześniej kompetencje i zewnętrzne wsparcie przy zmianie mają tu nadal ogromne znaczenie. Dzisiejszy świat to świat ekosystemów partnerskich. To w nich powstają i są implementowane cyfrowe zmiany. To partnerzy producentów i dostawców rozwiązań budują rynkowe zaufanie do danych technologii. Tak jest i w przypadku SAP. Producent systemów do zarządzania biznesem swój model działania również opiera na budowaniu wyselekcjonowanej sieci partnerów wdrożeniowych. I to oni, ostatecznie, transferują swoją wiedzę do klientów końcowych, dzięki ekspertom SAP cały czas również podnosząc swoje kompetencje. To, jak ważny dla SAP jest własny ekosystem partnerski, znalazło odzwierciedlenie w strukturze organizacyjnej i merytoryce tegorocznego SAP NOW. Wybrane organizacje, które wdrażają rozwiązania i doradzają polskiemu rynkowi jak rosnąć z SAP, zostały partnerami poszczególnych bloków tematycznych konferencji.

Partnerem ścieżki „RISE with SAP” była firma LST Sp. z o.o., będąca częścią międzynarodowej grupy konsultingowej Westernacher i jej oficjalnym przedstawicielstwem w Polsce.

Natomiast partnerami poszczególnych ścieżek klienckich były firmy wdrożeniowe i doradcze: Capgemini, SI-Consulting & SI-eCommerce, KBJ oraz NTT DATA Business Solutions. O wdrożeniach SAP tej ostatniej firmy redakcja Computerworld zrobiła dwa podcasty – o udanych i nieudanych wdrożeniach i od czego zależy sukces oraz o wsparciu systemów SAP w procesach logistycznych

Kolejni partnerzy pojawili się na uroczystej SAP Innovations Awards, podczas której przyznano aż 7 nagród dla organizacji, które w najbardziej innowacyjny sposób wykorzystują rozwiązania z ekosystemu SAP. To NTT DATA Business Solutions oraz PwC.

Na konferencji pojawili się też najwięksi gracze chmurowi jako Partnerzy Hyperscalers - Google oraz Microsoft. Udział tych firm dobitnie podkreśla, jak SAP postrzega przyszłość. Będzie ona dla tego producenta chmurowa. I odwrotu już nie będzie.

Na konferencji pojawiła się też firma OpenText, znana ze swoich wdrożeń ECM, która została partnerem konferencyjnego networkingu.

Udział tych organizacji wiele mówi o samym gospodarzu spotkania. Hiperskalerzy, globalne firmy doradcze, wieloletni partnerzy wdrożeniowi to środowisko, które wzmacnia, uwiarygodnia i zapewnia rynek, że podróż z SAP będzie sukcesem organizacji.

Największe i najważniejsze dla społeczności SAP w Polsce spotkanie SAP NOW nie skończyło się wraz z mową pożegnalną na sopockiej konferencji. O tym, jak zmienia się SAP i jak cyfrowo zmienia się świat, cały czas można dowiedzieć się z materiałów wideo, które producent systemów klasy ERP udostępnia w swoim serwisie. W dobie cyfryzacji i pracy zdalnej to już naturalny sposób kontaktu i zdobywania wiedzy.

Zobacz nagrania: https://events.sap.com/pl/2021-sap-now/pl/registration.aspx?

Rosnąć z SAPem, rosnąć z chmurą