Rosjanie: obce służby chciały sparaliżować nasz system finansowy

Rosja poinformowała, że zapobiegła potężnemu cyber-atakowi na jej instytucje, który został przygotowany przez zagraniczne służby wywiadowcze jednego z nie wymienionych z nazwy krajów. Rosjanie twierdzą, iż planowany na 5 grudnia atak miał na celu całkowite sparaliżowanie ich narodowego systemu finansowego.

Informacja taka pojawiła się kilka dni temu na witrynie FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa). W krótkim komunikacie można przeczytać, że atak miał zostać przeprowadzony 5-go grudnia, a jego pierwszymi ofiarami miały się stać rosyjskie banki.

W ramach ataku hakerzy mieli też sięgnąć do takich środków komunikowania się, jak witryny społecznościowe i wiadomości SMS. Mieli mianowicie w pewnym momencie zacząć rozsyłać wiadomości informujące ich odbiorców, że system finansowy Rosji został całkowicie sparaliżowany, co miało wywołać panikę.

Zobacz również:

  • Rosja stara się zemścić na USA - iPhone znika z Kremla
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Znany Androidowy malware został zmodyfikowany i atakuje obecnie aplikacje bankowe

FSB twierdzi dalej, że atak miał zostać zainicjowany przez serwery eksploatowane przez ukraińską firmę hostingową BlazingFast. Serwery te miały następnie komunikować się z innymi, pracującymi w różnych krajach, w tym na przykład w Holandii. BlazingFast zdementował w weekend te informacje i poinformował w opublikowanym z tej okazji komunikacie, że nie zauważył w swoim systemie IT żadnych podejrzanych działań, które mogłyby świadczyć o przygotowywaniu takiego ataku.

Na razie mamy więc słowo przeciw słowu i póki co trudno powiedzieć, gdzie leży prawda.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200