Rosja uznała firmę Meta za organizację terrorystyczną

Jak podała dzisiaj rosyjska agencja prasowa TASS, na prośbę prokuratora generalnego tego kraju rosyjski sąd orzekł, że firma Meta – która jest właścicielem sieci społecznościowej Facebook - jest organizacją terrorystyczną.

Źródło: Meta

W związku z tym sąd zakazał firmie Meta prowadzenia jakiejkolwiek działalności biznesowej w Rosji. Co ciekawe, agencja prasowa poinformował jednocześnie, że usługa WhatsApp nie została zakazana i może działać dalej. Tym samym konflikt między Kremlem a amerykańskimi dostawcami mediów społecznościowych wszedł w nową, jeszcze ostrzejszą fazę.

Ma to zapewne związek również z tym, że YouTube, Facebook i Twitter podjęły w ostatnich dniach starania zmierzające do ograniczenia fałszywych informacji rozprzestrzenianych przez Kreml, szczególnie tych dotyczących rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dzisiejsza decyzja sądu nosi znamiona odwetu ze strony rosyjskiego rządu.

Zobacz również:

  • Trwają prace nad stworzeniem kosmicznego standardu będącego kalką USB
  • Meta zamknie portfel krypto Novi. Firma zaliczyła rozczarowanie
  • UE uchyla grzywnę antymonopolową nałożoną na Qualcomm

Rosja wcześniej zablokowała dostęp do Facebooka, po tym jak ten odmówił rozpowszechniania fałszywych postów preparowanych przez rosyjskie media państwowych. Rosja zablokowała też w następnych dniach dostęp do Instagrama, po tym jak firma oświadczyła iż tymczasowo pozwala użytkownikom jego usługi wzywać do obalenia prezydenta Rosji Władimira Putina i krytykować poczynania rosyjskiej armii.

Rosjanie stają się więc od czasu inwazji ich kraju na Ukrainę coraz bardziej izolowani od globalnego internetu. Dlatego sięgają coraz częściej po rozwiązania zapewniające im dostęp do platform mediów społecznościowych i globalnych serwisów informacyjnych, żeby tylko wymieć takie technologie i media, jak VPN (czyli trudne do skontrolowania wirtualne sieci prywatne) i ciemną sieć Darknet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200