Rosja stara się zemścić na USA - iPhone znika z Kremla

Kreml obawia się o bezpieczeństwo i rezygnuje ze smartfonów iPhone. Władza Rosji zapomniała jednak, że Android również pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Według lokalnych rosyjskich mediów osoby związane z Kremlem zostały poproszone o jak najszybsze zaprzestanie korzystania ze smartfonów wyprodukowanych przez firmę Apple. Urządzenia te nie są już oficjalnie dostarczane do Rosji w związku z Wojna w Ukrainie, ale nie ten fakt skłonił administrację Rosji do zaprzestania korzystania z telefonów od Apple.

Rosyjska administracja rządowa rezygnuje ze sprzętu Apple
Źródło: Ameen ALmayuf / Unsplash

Rosyjska administracja rządowa rezygnuje ze sprzętu Apple

Źródło: Ameen ALmayuf / Unsplash

Według dziennika Kommersant osoby, które są aktywnie zaangażowane w wybory prezydenckie i posiadają smartfon firmy Apple dostały już polecenie służbowe, aby do 1 kwietnia zmienić urządzenia na sprzęt innego producenta pracujący pod kontrolą innego systemu operacyjnego. Jak nietrudno się domyślić pracownicy administracji rządowej zakupią smartfony pracujące pod kontrolą Androida.

Zobacz również:

  • Final Cut Pro dostępny za darmo na iPhone'a i iPad'a
  • Google Maps: funkcja prędkościomierza zostanie udostępniona wszystkim użytkownikom urządzeń iOS
  • Z rosyjskiego sklepu App Store znikają aplikacje VPN

Instrukcję dotyczącą sprawy przekazał Siergiej Kirijenko - pierwszy zastępca szefa administracji prezydenta. Informacja trafiła do zainteresowanych po raz pierwszy na początku marca tego roku.

Administracja Rosji zaleca korzystania z urządzeń wyposażonych w system operacyjny Android lub klasyczne telefony bez systemu operacyjnego. Urządzenia te maja być bardziej odporne na ataki hakerski. Rosjanie nie przewidzieli jednak, że otwarto-źródłowy Android również pochodzi z USA, a z dużą dozą prawdopodobieństwa pracownicy administracji publicznej sięgną po modele wyposażone w dostęp do usług Google.

Zakaz używania sprzętu Apple ma dotyczyć wszystkich urzędników zajmujące ważne stanowiska w administracji publicznej. Co ciekawe za sprzętem Apple bardzo przepada sam Siergiej Ławrow, który pomimo zakazów był jednym z pierwszych użytkowników modelu iPhone 14 Pro w Rosji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200