Rosja obchodzi sankcje, aby pozyskać układy scalone

Rosja znalazła sposób na obejście sankcji i pozyskanie układów scalonych objętych embargiem.

Rosja od momentu inwazji na Ukrainę ma duże problemy z pozyskaniem dostępu do nowych technologii. Coraz to nowe sankcje oraz wycofanie się najwiekszych producentów sprzętu elektronicznego spowodowały znacząco wzrost cen elektroniki oraz spadek ich dostępności.

Rosja skutecznie obchodzi nałożone na nią sankcje
Źródło: Random Institute / Unsplash

Rosja skutecznie obchodzi nałożone na nią sankcje

Źródło: Random Institute / Unsplash

Najnowsze informacje podawane przez portal Bloomberg wskazują na to, że Rosja znalazła skuteczne obejście sankcji nałożonych przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone, aby zapewnić sobie dostęp do niezbędnych układów scalonych oraz innych technologii.

Zobacz również:

Analiza danych przytoczonych przez Bloomberga wskazuje na zakup przez Rosję zaawansowanych układów scalonych oraz europejskiej elektroniki z wykorzystaniem pośredników, którymi są kraje takie jak Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Kazachstan.

Najnowsze dane wskazują, że coraz to nowe sankcje wprowadzane przez Unię Europejską i G7 są niewystarczające, a Rosja skutecznie radzi sobie z ich obchodzeniem.

Import bezpośredni z UE i USA znacząco zmalał, ale w tym samym czasie znacząco wzrosły dostawy z Chin. Pekin odgrywa aktualnie coraz ważniejszą rolę w zaopatrzaniu Moskwy w najnowsze technologie. Pomagają w tym kraje spoza UE, które oficjalnie wypierają się wsparcia Rosji, ale nie nałożyły na nią żadnych sankcji handlowych, co ułatwia dostęp do nowych technologii.

Wysoko postawiono urzędnicy oraz analitycy sytuacji geopolitycznej jednogłośnie uważają, że brakuje aktualnie mechanizmów, które pozwoliłyby na skuteczne egzekwowanie wprowadzonych sankcji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200