Rosja nie płacze już po Instagramie

Rosyjskie firmy technologiczne zamierzają uruchomić na rynku krajowym aplikację do dzielenia się zdjęciami, która ma wypełnić pustkę po Instagramie, zablokowanym kilka dni temu przez władze Rosji.

Rosja nie płacze już po Instagramie

Stroganova/ Pexels

Nowa usługa, znana jako Rossgram, zostanie uruchomiona 28 marca i będzie miała dodatkowe funkcje, takie jak crowdfunding i płatny dostęp do niektórych treści.

„Mój partner Kirill Filimonov i nasza grupa programistów byli już przygotowani na taki obrót spraw i postanowili nie przegapić okazji do stworzenia rosyjskiego odpowiednika popularnego portalu społecznościowego, uwielbianego przez naszych rodaków” - napisał na portalu społecznościowym VKontakte Aleksander Zobow, dyrektor ds. public relations inicjatywy.

Zobacz również:

  • LinkedIn niczym TikTok? Portal testuje nowe formaty
  • Meta będzie znakować szkodliwe treści generowane przez AI
  • Rosja użyła technologii rozpoznawania twarzy. Chce wiedzieć, kto był na pogrzebie Nawalnego

Rosyjski państwowy regulator komunikacji Roskomnadzor zablokował dostęp do Instagrama od poniedziałku po tym, jak jego amerykański właściciel Meta Platforms poinformowała w zeszłym tygodniu, że wyjątkowo rozluźni politykę publikacji treści i pozwoli użytkownikom mediów społecznościowych (Facebooka i Instagrama) na Ukrainie na umieszczanie wiadomości takich jak „Śmierć rosyjskim najeźdźcom”.

Meta poinformowała, że tymczasowa zmiana w polityce dotyczącej mowy nienawiści dotyczy tylko Ukrainy po inwazji Rosji, twierdząc, że byłoby niewłaściwe uniemożliwianie Ukraińcom „wyrażania oporu i wściekłości wobec najeźdźców”.

Meta poinformowała w niedzielę, że zawęża swoją politykę moderacji treści na Ukrainie, zakazując nawoływania do śmierci głowy państwa.

Rosja, która zakazała już działalności Facebooka, wszczęła dochodzenie karne przeciwko Meta, a prokuratorzy zwrócili się do sądu o uznanie amerykańskiego giganta technologicznego za „organizację ekstremistyczną”.

W ostatnich miesiącach Rosja rozwija rodzimą technologię, w tym smartfony AYYA T1 produkowane przez państwowy konglomerat Rostec.

W listopadzie Gazprom Media uruchomił Yappy jako krajowego konkurenta platformy do dzielenia się wideo TikTok.

Źródło: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200